مطالب داغ
صفحه اصلی » موبایل و تبلت » MWC 2019: معرفی اکسپریا 1، اکسپریا 10 و 10 پلاس – بنیانگذاران نمایشگر

MWC 2019: معرفی اکسپریا 1، اکسپریا 10 و 10 پلاس – بنیانگذاران نمایشگر

در سال 2018 رقابت تولیدکنندگان بر سر طراحی گوشی با کم‌ترین حاشیه ممکن بود؛ البته به جز برخلاف گرایش پرچمدارهای 2018 به سمت نمایشگر تمام‌صفحه، حاشیه‌های بالایی و پایینی پرچمدار سونی در سال 2018  تقریبا زیاد بود. اما در حال حاضر – که گرایش اصلی در بازار جهانی اسمارت‌فون به سمت ارتباطات 5G و گوشی‌های تاشو است – سونی باز هم بر خلاف جریان عمل کرده و با معرفی گوشی‌هایی با نمایشگرهای بلند، سعی دارد به تنهایی آغازگر سبک جدیدی از اسمارت‌فون‌ها باشد. این گوشی‌ها – که به‌تازگی در کنگره جهانی موبایل رونمایی شده‌اند –نام دارند.

Introducing Sony Xperia 1 Xperia 10 and Xperia 10 Plus

• Xperia 1

این گوشی در واقع پرچمدار بعد از Xperia XZ3 محسوب می‌شود، اما بر خلاف شایعات – که نام آن را Xperia XZ4 پیش‌بینی کرده بودند – سونی تصمیم گرفته تا با انتخاب نام آسان‌ترِ  برندسازی خود را ساده‌تر کند. البته از حیث سخت‌افزاری، سونی از پایه شروع نکرده، زیرا این پرچمدار جدید بسیاری از مشخصات خود را از وام گرفته، آنها را با بخشی از امکانات درآمیخته و نهایتا چند ویژگی جدید نیز (که قبلا در هیچ‌یک از گوشی‌های سونی دیده نشده بود) به آن افزوده است.

Introducing Sony Xperia 1 Xperia 10 and Xperia 10 Plus

Xperia 1 در ابعاد 8.2×72×167 میلی‌متر طراحی شده است. طول 167 میلی‌متری گوشی به خوبی گویای آن است که با یک دیوایس قدبلند سروکار داریم! بدون شک، مهم‌ترین ویژگی Xperia 1 در نمایشگر آن است. سونی برای نخستین بار در تاریخ صنعت اسمارت‌فون، برای نمایشگر این گوشی از پنل‌های OLED با رزولوشن 4K (معادل 1644×3840 پیکسل) استفاده کرده است. با توجه به قطر نمایشگر (6.5 اینچ)، با تراکم حدود 643 پیکسل در اینچ مواجه هستیم که در حال حاضر بالاترین تراکم پیکسلی بازار محسوب می‌شود. برای درک وضوح این نمایشگر، کافی‌ست آن را با نمایشگر QHD+ مقایسه کنیم که 550 پیکسل در اینچ تراکم دارد.

Introducing Sony Xperia 1 Xperia 10 and Xperia 10 Plus

این نمایشگر – که سونی آن را CinemaWide می‌نامد – با پوششی از  محافظت می‌شود. همین شیشه در پشت دستگاه نیز به کار رفته که در عین زیبایی، اثر انگشت را هم به شدت جذب و نمایان می‌کند. این نمایشگر 6.5 اینچی فاقد ناچ بوده و در بالای گوشی حاشیه نسبتا بزرگی را شاهد هستیم (پس چیزی به نام نمایشگر فول-اسکرین در اینجا وجود ندارد). به تبع این نمایشگر بزرگ، بدنه این گوشی نیز بسیار بزرگ خواهد بود (به طوری که ممکن است کاملا در جیب شلوار شما جا نگیرد!)، اما به لطف نسبت تصویر نمایشگر Xperia 1، در دست گرفتن گوشی چندان سخت نخواهد بود. نکته کلیدی در اینجا آن است که سونی برای اولین بار از نمایشگری با نسبت تصویر 21:9 استفاده کرده و همین مسأله، ظاهری قدبلند و کشیده به Xperia 1 می‌بخشد (نمایشگر خیلی از گوشی‌ها 6.5 اینچی‌ست، اما مطمئنا نمایشگر Xperia 1 از تمام آنها بلندتر است).

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir