مطالب داغ
صفحه اصلی » موبایل و تبلت » Huawei P30 Lite – تکیه بر نام بزرگان

Huawei P30 Lite – تکیه بر نام بزرگان

Huawei P30 Lite - هواوی پی 30 لایت

در آوریل 2015 و زمان رونمایی پرچمداران سری P آن زمان هواوی، این شرکت در کنار P8 و P8max، نسخه ضعیف‌تری با نام P8lite را نیز به نمایش گذاشت که با وجود حفظ ظاهر پرچمدار اصلی، تقریبا در تمامی موارد دیگر، گوشی ضعیف‌تری بوده و طبیعتا با قیمت بسیار پایین‌تری نیز به بازار عرضه شد. این روند در سال بعد شکل و سیاق حرفه‌ای‌تری به خود گرفت و P9 Lite با وجود آنکه عملا همچنان گوشی ضعیف‌تری نسبت به P9 و P9 Plus به حساب می‌آمد اما حداقل در ظاهر با ارائه صفحه‌نمایشی هم‌اندازه و با وضوح یکسان نسبت به P9 اصلی جالب‌توجه به نظر می‌رسید.

Huawei P30 Lite - هواوی پی 30 لایت

Huawei P9 Lite

این شرایط در سال 2017 با ارائه P10 Lite همراه با P10 و P10 Plus تکرار شد؛ P10 Lite با وجود آنکه نسبت به دو مدل دیگر فاقد دوربین‌های دوگانه لایکا، پردازنده Kirin سری 9 و پورت USB-C بود اما صفحه‌نمایش آن برای اولین بار از P10 اصلی بزرگ‌تر بوده و شارژ سریع باتری نیز برای آن در نظر گرفته شده بود.

Huawei P30 Lite - هواوی پی 30 لایت

Huawei P10 Lite

در سال 2018 در هیاهوی ارائه P20 Pro، هواوی همچنان به ارائه نسخه لایت در کنار پرچمداران خود ادامه داد و P20 Lite با ادامه روندی که یک سال پیش آغاز شده بود بار دیگر با صفحه‌نمایشی بزرگ‌تر از P20 عادی و برای اولین بار در این خانواده با درگاه ارتباطی USB-C ارائه شد. P20 Lite اما همچنان در سایر گزینه‌های مهم از جمله فناوری ساخت صفحه‌نمایش، نوع پردازنده و حافظه رم، کیفیت دوربین‌های اصلی و سلفی و ظرفیت باتری در جایگاه فوق‌العاده‌ای قرار نداشت و با وجود آنکه قیمت 369 یورویی آن در زمان رونمایی نسبت به قیمت 899 یورویی در نظر گرفته شده برای P20 Pro بسیار کمتر به نظر می‌رسید اما در مقابل خود رقبای هموطن متعددی را با امکانات بالاتر و قیمت‌های بسیار پایین‌تر مشاهده می‌نمود.

Huawei P30 Lite - هواوی پی 30 لایت

Huawei P20 Lite

امسال نیز هواوی این روند را فراموش نکرد با این تفاوت که این بار با اوج گرفتن یک‌باره و ارائه شدن P30 و P30 Pro با مشخصات برجسته‌ای مثل صفحه‌نمایش‌های OLED، دوربین‌های سه‌گانه و چهارگانه، پردازنده 7 نانومتری، حافظه داخلی بالا، گزینه‌های ارتباطی گسترده و باتری حجیم با شارژ فوق سریع، P30 Lite از جایگاه سابق خود یعنی رده میانی رو به پایین، چندان فراتر رفته و DNA دو عضو دیگر به جز برخی موارد ظاهری با تأثیر چندانی در این مدل همراه نبود.

Huawei P30 Lite - هواوی پی 30 لایت

P30 Lite البته در مقایسه با P20 Lite سال گذشته از طرحی مدرن‌تر، پردازنده قوی‌تر و حافظه داخلی بیشتری بهره می‌برد اما با حذفیات متعدد در مقایسه با دیگر اعضای سری P30 همچنان شرایط دشواری را برای رقابت در این رده قیمتی تجربه می‌کند.

هواوی P30 Lite با نام مدل MAR-LX1M موضوع بررسی این نوبت است.

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.