مطالب داغ
صفحه اصلی » آموزشکده آل دیجی » کلاس مفاهیم اولیه شبکه +Network (زنگ اول)

کلاس مفاهیم اولیه شبکه +Network (زنگ اول)

N+

سلام، ما در نظر داریم آموزشی را برای آن دسته از افرادی که به شبکه‎های کامپیوتری علاقه‎مند هستند، به صورت پایه قرار بدیم. خیلی از دوستان که مطالب این آموزش را ببینند، ممکن هست  براشون تعجب برانگیز باشه که چرا مفاهیم اولیه شبکه را قرار می‎دهیم، اما، ما این را در نظر گرفتیم که بسیاری از دوستان هم هستند که آشنایی با شبکه نداشته و دوست دارند اون را از ابتدا یاد بگیرند. پس اگر شما هم می‎خواهید از ابتدا با دنیای شبکه آشنا بشید با ما همراه باشید، و اگر هم سوالی براتون در رابطه با شبکه پیش آمد می‎توانید آن را در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید. درحال حاضر آموزش دارای ۴ بخش است. اما در صورت نیاز بخش های دیگری نیز افزوده خواهد شد.

مواردی که در این آموزش گفته خواهد شد عبارت‎انداز:

بخش اول

 • شبکه چیست
 • دلایل استفاده از شبکه
 • اجزای تشکیل دهنده‎ی شبکه
 • معرفی انواع شبکه و محیط‎های انتقال در شبکه
 • انواع توپولوژی در شبکه

بخش دوم

 • معرفی مدل‎های OSI
 • مدل OSI
 • لایه اول(Physical)
 • لایه دوم(Data Link)
 • لایه سوم(Network)

بخش سوم

 • لایه چهارم(Transport)
 • لایه پنجم(Session)
 • لایه ششم(Presentation)
 • لایه هفتم(Application)

بخش چهارم

 • مدل TCP/IP
 • عرفی IPv4 و IPv6
 • انواع کابل در شبکه
 • سخت‎افزارهای شبکه

 

شبکه چیست

در دهه‎ی ۶۰ میلادی آژانس پروژه‎های تحقیقاتی پیشرفته (ARPA)، بودجه‎ای را به منظور طراحی شبکه‎ی آژانس تحقیقانی پیشرفته(ARPANET) برای وزارت دفاع ایالات متحده‎ی آمریکا اختصاص داد. این اولین شبکه‎ی رایانه‎ای در جهان بود. در ابتدا شبکه‎‎ها به شکل سازمانی و اختصاصی بود و بعد از گذشت زمان و با افزایش درخواست،‎ در دسترس عام قرار گرفتند.

مجموعه‎ای از سیستم‎های مستقل از هم که به وسیله‎ی یک رسانه‎ی انتقال با یکدیگر به تبادل داده‎ می‎پردازند شبکه را تشکیل می‎دهند. در این‎جا منظور ما از سیستم‎های مستقل این است که هر سیستمی جدا از شبکه نیز به تنهایی کارایی دارد. در شبکه‎های کامپیوتری به هر کدام از سیستم ‎ها Node هم گفته می‎شود. Nodeها می‎توانند شامل کامپیوترهای شخصی، تلفن‎ها، پرینت سرورها و دیگر سخت‎افزارهای مرتبط با شبکه باشند. شبکه‎ها برای انتقال داده از رسانه‎های انتقال متفاوت، و از پروتکل‎های ارتباطی به منظور سازماندهی ترافیک شبکه، مقیاس‎بندی شبکه، وضعیت جغرافیایی شبکه و اهداف سازمانی استفاده می‎کنند.

دلایل استفاده از شبکه

مهمترین دلایل استفاده از شبکه عبارت‎انداز:

 • Resource Sharing یا اشتراک منابع سخت‎افزاری و نرم‎افزاری و داده‎ها.
 • افزایش قابلیت اطمینان.
 • کاهش هزینه‎ها.
 • برداشتن محدودیت‎ها و کاهش تاثیر فواصل جغرافیایی.

هر شبکه از بخش‎های مختلفی شکل گرفته است که عبارت‎انداز

Client که منابع را درخواست ‎می‎کند.

Server منابع را در اختیار Client قرار‎ می‎دهد.

Media یا رسانه‎ی انتقال مشترک بین Client و Server.

معرفی انواع شبکه و محیط‎های انتقال در شبکه

شبکه‎ها از جهات گوناگون به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌گردند که ما به معرفی آن ها و خصوصیات آن‎ها می‎پردازیم.

تقسیم‎بندی شبکه‎ها از نظر نیاز داشتن یا عدم نیاز به Server

شبکه‎های Peer to Peer یا نظیر به نظیر: در این نوع از شبکه‎ها هر سیستم، همزمان هم Client است و هم Server، یعنی هم داده‎ها را دریافت و هم ارسال می‎کند. این به چگونگی پیکربندی  شبکه توسط شما بستگی دارد. این شبکه‎ها نیاز به مدیریت تمام‎ وقت نداشته و تعداد سیستم‎ها ۱۰ یا کمتر می‎باشد. هزینه‎ی راه‎اندازی سیستم‎های Peer to Peer پایین بوده و ورود و خروج در آن‎ها به صورت محلی می‎باشد. این گونه از شبکه ها نیاز به Active Directory ندارند. نمونه‎ای ساده از این شبکه در تصویر زیر نمایان است.

peer-to-peer

شبکه‎های Client/Server: در این نوع از شبکه‎ها یک یا چند سیستم همیشه‎ به عنوان Server عمل می‎کنند و بقیه‎ی سیستم‎ها همیشه Client هستند. این شبکه ها نیاز به مدیریت تمام وقت توسط Server دارند و تعداد سیستم‎ها در این نوع شبکه می‎تواند تا ۵۰۰۰ سیستم باشد. راه‎اندازی این نوع شبکه پرهزینه بوده و سیستم ورود و خروج به صورت غیر محلی است. این نوع از شبکه نیاز به Active Directory متمرکز دارد. سرویس Active Directory لیست همه‎ی منابع مانند پرینترها و کاربران را در خود جای می‎دهد. نمونه‎ای از شبکه‎ی Client/Server در تصویر زیر نمایان است.

Client-Serverانواع شبکه از نظر تکنولوژی انتقال

شبکه‎های Broadcast یا پخشی: در این نوع از شبکه‎ها یک کانال ارتباطی فیزیکی بین تمامی کامپیوترها به اشتراک گذاشته می‎شود و همه‎ی ایستگاه‎ها به طور دائم به خط گوش می‎دهند. هر ایستگاهی که پیامی را ارسال کند، همه‎ی ایستگاه‎های دیگر از آن مطلع می‎شوند، اما آدرس گیرنده در جایی از پیام مشخص شده و فقط ایستگاهی آن را دریافت می‎کند که آدرسش با آدرس گیرنده‎ی پیام یکی باشد. مانند صدا زدن شخصی در میان جمعیت.

شبکه‎های Point to Point یا نقطه به نقطه: در شبکه‎های Pint to Point بین تک‎تک ایستگاه‎ها مسیر ارتباطی وجود دارد. این مسیر می‎تواند مستقیم یا غیر مستقیم باشد. یعنی لزوما ۲ سیستم توسط یک رسانه‎ی انتقال مستقل به هم وصل نیستند و در بین راه عناصر مسیریابی یا Routing وجود دارد.

انواع شبکه از نظر مقیاس

شبکه‎های PAN یا Personal Area Network: این نوع از شبکه برای ارتباطات میان وسایل رایانه‎ای مانند تلفن‎های همراه و یا کامپیوترهای جیبی(PDA) که به آن دستیار دیجیتال شخصی نیز گفته می‎شود، استفاده می‎شود. ارتباطات شبکه‎های شخصی ممکن است به صورت سیمی یا غیر سیمی باشد. از این نوع شبکه‎ها در ارتباطات زیر ۱۰متر استفاده می‎شود. مانند Bluetooth در تلفن همراه.

شبکه‎های LAN یا Local Area Network: این نوع از شبکه ها در مقیاس جغرافیایی یک یا ۲ کیلومتر مورد استفاده قرار می‎گیرد. به عنوان مثال برای برای متصل کردن سیستم‎های یک شرکت و به اشتراک گذاشتن منابع در آن‎ها استفاده می‎شود. ویژگی‎های اصلی شبکه LAN عبارت‎انداز: محدود بودن مقیاس شبکه، تکنولوژی انتقال معمولا تکنولوژی Ethernet با کابل‎کشی زوج به‎هم تابیده و یا تکنولوژی Wi-Fi است، سرعت انتقال اطلاعات در شبکه LAN بالا می‎باشد، تاخیر انتشار اطلاعات کم و بروز خطا در این شبکه کم می‎باشد.

Ethernet_LAN.svg

شبکه‎های MAN یا Metropolitan Area Network: این نوع از شبکه ها محدوده‎ای بیشتر از شبکه‎های LAN، مانند بلوک‎های شهری و یا چند شهرستان از جمله مناطق اطراف آن را پوشش‎دهی می‎کنند. این نوع از شبکه ها Municipal Area Network یا شبکه‎های شهری نیز نامیده می‌‎شوند. از تکنولوژی‎های بکار رفته در این شبکه می‎توان به حالت انتقال ناهمگام یا ATM، رابط فیبر توزیع شده‎ی داده‎ها یا FDDI اشاره کرد. این تکنولوژی‎ها به شکل افزاینده‎ای توسط تکنولوژی اتصالات مبتنی بر Ethernet کنار گذاشته شده‎اند. اتصالات MAN در میان شبکه‎های محلی یا LAN، به وسیله‎ی اتصالات بیسیم مایکروویو، امواج رادیویی یا انتقال لیزری مادون قرمز ایجاد می‎شوند.

5714939

شبکه‎های WAN یا Wide Area Network: این نوع از شبکه‎ها مقیاس گسترده‎ای مانند کشور‎ها، قاره‎ها و یا حتی دنیا را در بر می‎گیرند. بهتر است اینگونه در نظر بگیریم که فناوری شبکه‎های WAN برای انقال داده‎ها در طول مسیرهای طولانی، و در میان شبکه‎های LAN یا MAN و دیگر نوع از معماری شبکه‎های محلی مورد استفاده قرار می‎گیرد. نهاد‎های تجاری، دولتی و آموزش و پرورش به منظور رساندن اطلاعات موردنیاز به کارکنان، دانش‎آموزان، مشتریان، خریداران و تامین‎کنندگان خود در نقاط مختلف جغرافیایی از شبکه‎های WAN یا گسترده استفاده می‎کنند. در اصل، این حالت ارتباط از راه دور، نهاد ها را قادر می‎سازد وظایف روزانه‎ی خود را بدون در نظر گرفتن محل آن به خوبی پیش ببرند. شبکه‎ی اینترنت ممکن است یک شبکه‎ی WAN در نظر گرفته شود.

wan

محیط‎های انتقال(Media) در شبکه

شبکه‎های کامپیوتری برای انتقال اطلاعات از دو نوع محیط انتقال استفاده می‎کنند که عبارت‎انداز:

۱- محیط انتقال سیمی یا Cabling: انواع کابل ها در این نوع محیط انتقال موجود است که در بخش‎های بعدی به معرفی آن‏‎ها می‎پردازیم.

۲- محیط انتقال بیسیم یا Wireless: این روش از هوا به عنوان محیط انتقال استفاده می‎کند که به طور کامل در بخش‎های آینده در مورد آن بحث خواهیم کرد.

انواع توپولوژی فیریکی در شبکه

توپولوژی شبکه به ترتیب فیزیکی قرار گرفتن کامپیوتر‎ها، کابل‎ها، و دیگر تجهیزات موجود در شبکه گفته می‎شود. چندین توپولوژی شبکه مختلف وجود دارد و بعضی از شبکه‎ها ممکن است با استفاده از چند توپولوژی گوناگون ساخته شده باشند. ما در این بخش هم توپولوژی‏‎های قدیمی و هم توپولوژی‎های جدید و مدرن را به شما معرفی می‎کنیم.

توپولوژی‎های قدیمی:

توپولوژی BUS

توپولوژی Bus از یک کابل به عنوان مسیراصلی برای متصل کردن تمام سیستم ها استفاده می‌‎کند و در هر لحظه فقط یک سیستم اجازه‎ی استفاده از خط و ارسال داده را دارد(مانند تصویر ۴-۱).

busدر توپولوژی Bus، زمانی که یک کامپیوتر سیگنالی را ارسال می‎کند، آن سیگنال تمامی طول مسیر را از سمت کامپیوتر ارسال کننده به هر دو جهت طی می‎کند. زمانی که سیگنال به انتهای کابل رسید، به طرف سیستمی که از آن آمده باز‎ می‎گردد. این روند با نام Signal Bounce شناخته می‎شود. Signal Bounce یک مشکل است، به این دلیل که اگر سیگنال دیگری به صورت همزمان به مسیر کابل فرستاده شود، هر دو سیگنال با هم برخورد کرده و از بین می‎روند و باید دوباره ارسال شوند. به همین دلیل در انتهای هر کابل یک نابودگر یا Terminator وجود دارد. نابودگر طراحی شده تا زمانی که سیگنال به انتهای کابل می‎رسد آن را جذب کرده و از ایجاد Signal Bounce جلوگیری کند. اگر روند پایان‎دهی برای سیگنال وجود نداشت، تمام شبکه به دلیل Signal Bounce از کار می‎افتاد، این به معنی این است که حتی اگر شکافی در کابل وجود داشته باشد، شما یک پایان ناقص خواهید داشت و تمامی شبکه از کار خواهد افتاد.(مانند تصویر ۵-۱)

collisionیکی از مزایای این توپولوژی کم‎هزینه بودن آن است. توپولوژی Bus از کابل کمتری نسبت به توپولوژی Star یا توپولوژی Mesh استفاده کرده و شما نیاز به خرید دستگاه‎های اضافی مانند Hub ندارید. یکی دیگر از مزایای این توپولوژی سادگی راه‎اندازی آن می‎باشد.

مشکل اصلی این توپولوژی دشوار بودن خطایابی در آن است. زمانی که شبکه از کار می‎افتد، معمولا این به دلیل قطع شدن قسمتی از کابل می‎باشد و حل می‎شود. اما در شبکه‎های بزرگ حل کردن این مشکل دشوار می‎باشد.

توپولوژی Star

در توپولوژی Star تمامی کامپیوترها به وسیله‎ی یک دستگاه مرکزی به یکدیگر متصل شده‎اند. این دستگاه می‎تواند یک Hub یا یک Switch باشد، که در (تصویر ۶-۱)نشان داده شده است.

star  هر ایستگاه کاری یا Node دارای کابلی است که از کارت شبکه به دستگاه Hub متصل شده است. یکی از مزایای عمده‎ی توپولوژی Star این است که اگر شکافی در یکی از کابل‎ها ایجاد شود، تنها، ایستگاهی که توسط آن کابل به Hub متصل است ازکار می‎افتد، نه کل شبکه، مانند توپولوژی Bus. توپولوژی‎های Star در محیط‎های شبکه‎های امروزی بسیار رایج هستند.

یکی دیگر از مزایای توپولوژی Star مقیاس پذیری آن و سهولت در اضافه کردن سیستم‎های دیگر به شبکه می‎باشد. اگر شما نیاز به اضافه کردن یک Node دیگر به شبکه‎ای که دارای توپولوژی Star است را داشته باشید، شما به سادگی می‎توانید آن سیستم را به یک Port استفاده نشده از Hub متصل کنید. مزیت دیگر این واقعیت است که اگر مشکلی در یکی از کابل‎ها ایجاد شود، تاثیر آن تنها بر سیستمی است که توسط آن کابل متصل شده است. (تصویر ۷-۱) یک Hub را با چند Port خالی نشان می‌‎دهد.

hubدر طرف مقابل، اگر Hub دریک توپولوژی Star از کار بیافتد، کل شبکه از کار خواهد افتاد، پس ما هنوز دارای یک مشکل اصلی می‎باشیم. اما عیب‎یابی این مشکل بسیار آسان‎تر از یافتن یک کابل شکافته شده در توپولوژی Bus می‎باشد. یکی دیگر از معایب توپولوژی Star هزینه‎بر بودن آن است. برای اتصال هریک از Node ها به شبکه، شما نیاز دارید که از وجود Port خالی در Hub اطمینان حاصل کنید، و باید از داشتن یک کابل برای اتصال از Node به Hub مطمئن باشید. امروزه، هزینه به طور فزاینده‎ای کمتر به عنوان یک نقطه ضعف به حساب می‎آید و دلیل این پایین بودن هزینه‎ی دستگاه‎هایی مثل Hub و Switch می‎باشد.

توپولوژی Mesh

امروزه توپولوژی Mesh در شبکه‎های کامپیوتری خیلی رایج نمی‎باشد، اما شما باید مفهوم آن را بدانید. در یک توپولوژی Mesh، هر سیستم دارای اتصالی جداگانه به تمامی دیگر اجزای شبکه می‎باشد، مانند (تصویر ۸-۱).

meshبزرگترین مزیت توپولوژی Mesh این است که Fault Tolerance می‎باشد، به این معنی که، اگر بخشی از کابل دچار نقص شود، شبکه می‎تواند مسیر دیگری را جایگزین مسیر دارای نقص کند، به این دلیل که مسیرهای چندگانه‎ای برای ارسال داده‎ها از یک سیستم به دیگری وجود دارد. این Fault Tolerance یا تحمل خطا به این معنی است که از کارافتادن شبکه به دلیل خطای در کابل تقریبا غیر ممکن است.

یکی از معایب توپولوژی Mesh بالا بودن هزینه‎ی کابل‎کشی‎های اضافی و رابط‎های شبکه برای ایجاد مسیرهای چندگانه بین هر سیستم می‎باشد. اداره کردن و مدیریت توپولوژی Mesh به دلیل تعداد بیشمار اتصالات بسیار سخت می‎باشد.

توپولوژی Ring

در یک توپولوژی Ring، تمامی کامپیوترها به وسیله‎ی یک کابل که به صورت حلقه‎ای یا دایره‎ای می‎باشد به یکدیگر متصل هستند. مانند (تصویر ۹-۱).

ringتوپولوژی Ring یک دایره است که شروع و پایانی ندارد. به دلیل وجود نداشتن انتها در توپولوژی Ring، استفاده از Terminator ها در این توپولوژی ضروری نیست. سیگنال ها در مسیری حلقه‎ای و در یک جهت تا زمانی که از کامپیوتری گذشته و به دیگری برسند حرکت می‎کنند، و هر کامپیوتر سیگنال را بازسازی می‎کند، به طوری که سیگنال امکان طی کردن مسیر مورد نیاز را داشته باشد. در این توپولوژی مجوز ارسال داده Token می‎باشد. هر سیستمی که Token را در دست داشته باشد می‎تواند داده را ارسال کند، و بعد از ارسال، Token را به سیستم بعدی تحویل می‎دهد. در این توپولوژی تنها یک سیستم می‎تواند داده را ارسال کند.

یکی از مزیت‎های توپولوژی Ring آن است که هدررفتن سیگنال در این توپولوژی به دلیل اینکه هر Node مسئول بازسازی و تقویت سیگنال می‎باشد، بسیار پایین است. در توپولوژی‎های دیگر، هنگامی که سیگنال در مسیر سیم حرکت می‎کند، به علت عوامل خارجی ضعیف و ضعیف‎تر شده و در نهایت، اگر سیستم مقصد بسیار دور باشد سیگنال غیر قابل خواندن و استفاده می‎شود. در توپولوژی Ring به دلیل اینکه هر سیستم، سیگنال را بازسازی می‎کند، زمانی که سیگنال به مقصد می‎رسد قوی‎تر بوده و به ندرت نیاز به ارسال مجدد خواهد داشت.

بزرگترین مشکل توپولوژی‎های Ring این است که اگر یکی از کامپیوترها در شبکه از کار بیافتد یا اتصال کابل دچار مشکل شود، تمامی شبکه از کار خواهد افتاد. اما با فناوری جدید، همیشه این یک مشکل نیست. امروزه مفهوم توپولوژی Ring این است که، با قطع شدن اتصال یک سیستم حلقه از بین نخواهد رفت و تنها آن سیستم از حلقه خارج می‎شود و شبکه به کار خود ادامه می‎دهد.

یافتن مشکل در برخی از پیکربندی‎های توپولوژی Ring دشوار می‎باشد. (با فناوری‎های جدیدتر، یک ایستگاه کاری یا Server در صورتی که متوجه خطایی در حلقه شوند، یک هشدار را ارسال خواهد کرد). یکی دیگر از معایب توپولوژی Ring این است که اگر شما در شبکه کابلی را تعویض کرده یا یکی از سیستم ها را جابه‎جا کنید، قطعی مختصر در شبکه می‎تواند باعث وقفه یا از کار افتادن کل شبکه شود.

توپولوژی‎های ترکیبی یا Hybrid Topology

باید توجه داشته باشید که پیاده‎سازی ترکیبی از توپولوژی ها برای ایجاد کردن توپولوژی ترکیبی در شبکه‎ها بسیار رایج است. به عنوان مثال، یک توپولوژی ترکیبی بسیار رایج، توپولوژی Star-Bus می‎باشد، که در آن تعدادی از توپولوژی‎های Star به وسیله‏‎ی یک توپولوژی مرکزی Bus به یکدیگر متصل شده‎اند. مانند (تصویر ۱۰-۱). این توپولوژی بسیار رایج می‎باشد و دلیل آن هم این است که توپولوژی Bus، می‎تواند Hubهایی را که در فواصل دور از هم گسترش یافته اند به یکدیگر متصل کند.

hybrid star bus

یکی دیگر از توپولوژی‎های‎ترکیبی رایج، توپولوژی Star-Ring است. دلیل رایج بودن توپولوژی Star-Ring این است که شبیه به توپولوژی Star است اما مانند یک توپولوژی Ring(حلقه) عمل می‎کند. برای مثال، معماری شبکه‎ای وجود دارد که با عنوان Token Ring شناخته ‎می‎شود و آن از نوعی دستگاه Hub مرکزی استفاده می‎کند، اما سیم کشی‎های داخلی آن یک حلقه را ایجاد می‎کند. از لحاظ فیزیکی مانند یک توپولوژی Star به نظر می‎رسد، اما منطقاً مانند یک توپولوژی Ring عمل می‎کند.

توپولوژی‎های بیسیم یا Wireless Topology

یک توپولوژی بیسیم، توپولوژی است که در آن تنها چند کابل برای اتصال سیستم‎ها مورد استفاده قرار می‎گیرد. شبکه از فرستنده‎هایی ساخته شده که بسته‎های داده را به وسیله‎ی فرکانس‎های رادیویی پخش می‎کنند. این شبکه شامل فرستنده‎های ویژه‎ای که سلول یا نقاط دسترسی بیسیم نامیده می‎شوند، می‎باشد، که یک حوزه‎ی رادیوئی را به شکل حباب‎هایی در اطراف فرستنده گسترش می‎دهند. این حباب می‎تواند به اتاق‎های متعدد و احتمالا طبقات دیگر در یک ساختمان گسترش پیدا کند. کامپیوترهای شخصی و دستگاه‎های شبکه دارای یک فرستنده‎ و گیرنده مختص به خود می‎باشند که آن‎ها را قادر به دریافت امواج پخش شده و انتقال داده‎های درخواستی به نقطه‎ی دسترسی می‎سازد. Access Point(نقطه‎ی دسترسی) توسط یک کابل به شبکه‎ی فیزیکی متصل شده است، که به آن و هر کاربر شبکه‎ی بیسیم اجازه می‎دهد با سیستم‎ها در شبکه‏‎ی سیمی ارتباط برقرار کنند. یک توپولوژی شبکه‎ی بیسیم در (تصویر ۱۱-۱)نشان داده شده است.

wireless topoتوجه داشته باشید که در (تصویر ۱۱-۱)، سلول‎های بیسیم یا Access Pointها، به وسیله‎ی یک Hub یا Switch که به بقیه‎ی نقاط شبکه‎ی سیمی متصل هست، به شبکه متصل شده‎اند. همچنین توجه داشته باشید که Client‎ها دارای کابلی که آن‎ها را به شبکه متصل کرده باشد، نیستند. این‎ها Client(کاربر)های بیسیم می‎باشند، و آن‎ها از طریق سلول بیسیم(Access Point) به شبکه دسترسی خواهند داشت.

یکی دیگر از گزینه‎های شبکه‎ی بیسیم استفاده از آنتن‎های رادیوئی برروی ساختمان‎ها یا در نزدیکی آن‎هاست، که یک Access Point را قادر می‎سازد تا ساختمان و مناطق اطراف را پوشش دهد. این روش بهترین راه برای چیدمان نوع‎دانشگاهی، جایی که ساختمان‎های زیادی نیاز به گنجانده شدن در Access Point، در یک منطقه‎ی جغرافیایی نزدیک به هم دارند، می‎باشد. توجه داشته باشید که این چیدمان به سادگی شما را قادر به اتصال ساختمان‎ها به وسیله‎ی یک Backbone و کابل‎های فیزیکی نخواهد کرد و بنابراین هر ساختمان نیاز به Access Pointهای مورد نیاز برای تمامی کامپیوترها و دستگاه‎هایش خواهد داشت.

مزیت خوب یک توپولوژی بیسیم عدم کابل کشی می‎باشد و از معایب آن می‎توان به تداخل سیگنال، انسداد، و رهگیری آن اشاره کرد.

درباره مهندس محمد ندری

تحصیلات:کارشناسی الکترونیک دارای مدرک آکادمی شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت عمده تماس با 06132223952