مطالب داغ
صفحه اصلی » موبایل و تبلت » مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10

سامسونگ و اچ‌تی‌سی به تازگی پرچمداران گوشی های هوشمند خود را روانه بازار کرده اند. سامسونگ با بهبود جزئی در طراحی ظاهری و بکارگیری سخت افزاری قدرتمند روند تکامل سری گلکسی S را ادامه داده و اچ‌تی‌سی پس از نمایش کم فروغ پرچمدار پیشین خود یعنی وان M9 با معرفی اچ‌تی‌سی 10 که از بدنه یکپارچه آلومینیومی، عمر باتری خوب و نسخه ای سبک‌تر از سیستم عامل اندروید 6.0 مارشملو بهره می برد، تمام تلاش خود را بکار گرفته تا بار دیگر به روزهای اوج بازگردد. در حقیقت 10 بهترین گوشی هوشمند تولید شده توسط اچ‌تی‌سی تا به امروز است. اما آیا همان گونه که این شرکت در تبلیغات خود مدعی است اچ‌تی‌سی 10 بهترین گزینه برای عکاسی و فیلمبرداری در دنیای گوشی های هوشمند است؟ پاسخ منفی است.

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10امسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10 از نظر سخت افزار تقریبا شبیه یه یکدیگر هستند. هر دو گوشی هوشمد دارای دوربین اصلی با حسگر 12 مگاپیکسلی با لرزشگیر اپتیکال و دوربین سلفی 5 مگاپیکسلی هستند. اچ‌تی‌سی برای دوربین سلفی پرچمدار خود نیز لرزشگیر اپتیکال در نظر گرفته است. با اندازه 1.55 میکرون، پیکسل های دوربین اصلی 12 مگاپیکسلی گوشی اچ‌تی‌سی اندکی بزرگتر از پیکسل های 1.4 میکرونی پرچمدار سامسونگ هستند. دوربین اصلی گلکسی S7 دارای دریچه دیافراگم f/1.7 در برابر دریچه دیافراگم f/1.8 اچ‌تی‌سی 10 است. این به معنای آن است در شرایطی که حسگر دوربین گلکسی S7 نور بیشتری را جذب می کند اما پیکسل های بزرگتر در حسگر دوربین اچ‌تی‌سی 10 امکان جمع آوری جزئیات بیشتر را فراهم می کند.

در شرایط نور روشن

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10

هر دو گوشی گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10 در شرایط نور مناسب عکس هایی شارپ و رنگارنگ ثبت می کنند. در تصویر بالا هر دو گوشی عملکردی فوق العاده داشته و تنها اندکی تفاوت در سایه های رنگ سبز روی درختان و بوته ها دیده می شود. در صورت بزرگنمایی، تصویر ثبت شده با گلکسی S7 اندکی شارپ‌تر است. اما در مجموع اچ‌تی‌سی 10 نیز وظیفه خود را به خوبی انجام داده است.

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10

اما هنگامی که نور بیشتر می شود اچ‌تی‌سی 10 به دردسر می افتد. نور با شدت بالا یا بازتاب ها اغلب باعث می شوند اچ‌تی‌سی 10 روشنایی خیره کننده یا از بین بردن عکس هایی مشخص را ایجاد کند. در این تصویر از تاج گل، پس زمینه سفید دوربین اچ‌تی‌سی 10 را تحت تاثیر قرار داده و روشنایی مبهم ایجاد شده که به دیگر نقاط عکس نیز سرایت کرده است. در همین حال، عکس ثبت شده با گلکسی S7 از نوردهی بهتر برخوردار بوده و به طور قابل توجهی شارپ‌تر است.

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10

در این تصویر که از روسری های رنگی گرفته شده می توان زردی عکس ثبت شده با اچ‌تی‌سی 10 را مشاهده کرد که حاکی از تقلای دوربین این گوشی با تراز سفیدی است. در صورت بزرگنمایی تصویر می توان مشاهده کرد که گلکسی S7 تصویری با جزئیات بیشتر از بافت روسری ها نسبت به اچ‌تی‌سی 10 ثبت کرده است.

برنده: گلکسی S7 به واسطه توانایی در تعامل با انواع مختلف شرایط نور به ویژه نور روشن که اجازه می دهد تصاویری بهتر نسبت به اچ‌تی‌سی 10 ثبت کند.

در شرایط نور کم

در موقعیت هایی با نور کمتر، اچ‌تی‌سی 10 تصاویری ثبت کرده است که از نظر کیفیت نزدیک به تصاویر ثبت شده با گوشی گلکسی S7 هستند اما عکس های گلکسی S7 شارپ‌تر و با جزئیات بیشتر هستند. متاسفانه هرچه نور کمتر می شود، عملکرد دوربین اچ‌تی‌سی 10 نیز بیشتر افت می کند.

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10

در این تصویر رگه های نور چراغ های خیابان در عکس گرفته شده با اچ‌تی‌سی 10 کاملا منحرف کننده هستند. از آنجایی که دوربین گوشی اچ‌تی‌سی نور چراغ های خودرو که در فاصله دور قرار دارند را از بین برده است، وضوح کلی در تصویر گرفته شده با گلکسی S7بیشتر است.

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10

در فضای مسقف، هر دو دوربین عملکرد خوبی در ثبت تصویر از این مجسمه سیاه رنگ داشته اند. اما بار دیگر با بزرگنمایی تصویر شارپ‌تر بودن تصویر ثبت شده با گلکسی S7 نمایان است.

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10

هنگامی که از فلش برای ثبت تصویر این بوته کوچک استفاده شده بار دیگر گلکسی S7عملکرد بهتری نسبت به اچ‌تی‌سی 10 داشته است.

برنده: چه از فلش استفاده کنید و چه این کار را انجام ندهید دوربین گلکسی S7 تصاویری شارپ‌تر در شرایط نور کم ثبت می کند.

عکس سلفی

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10

هنگامی که بحث گرفتن عکس های سلفی مطرح می شود اچ‌تی‌سی 10 عکس هایی با اندکی رنگ بهتر در شرایط نور روشن تولید می کند. همچنین این گوشی هوشمند عکس هایی با جزئیات بهتر از صورت و هایلایت هایی که از پنجره وارد می شوند بدون این که کل عکس را از بین ببرد، ثبت کرده است.

مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی S7 و اچ‌تی‌سی 10

در شرایط نور کم رقابت اندکی نزدیک‌تر می شود. در تصویر گرفته شده با اچ‌تی‌سی 10 پوست صورت اندکی رنگ پریده به نظر می رسد اما دارای جزئیات بیشتری نسبت به عکس ثبت شده با گلکسی S7 است.

برنده: اچ‌تی‌سی 10 به لطف سلفی هایی با جزئیات بیشتر با اختلافی اندک پیروز رقابت دوربین سلفی است.

درباره سید شهروز پیشوا

کارشناس ارشد رسانه آل دیجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.