مطالب داغ
صفحه اصلی » اخبار » تفاوت کیلو بایت و کیلو بیت را در سرعت اینترنت بدانیم

تفاوت کیلو بایت و کیلو بیت را در سرعت اینترنت بدانیم

سلام دوستان عزیز امروز می خواهم نکته ای آماتوری و ساده را که ممکن است بسیاری از شما دوستان بدانید را مطرح کنم

حتما شما هم متوجه شده اید که با اینترنت دایل آپ هیچ وقت نمی توان از۷ کیلوبایت در ثانیه بیشتر دانلود نمود ولی اسم مودم های شما فکس مودم ۵۶ کیلو است و از همه مهمتر اینکه چرا بین سرعت اتصال و دریافت شما انقدر تفاوت وجود دارد حال می توانید علت این مساله را که یک دلیل منطقی و ساده است بدانید.

سرعت اتصال شما به اینترنت برحسب Kbps (کیلوبیت در ثانیه) نمایش داده می شود ولی سرعت دانلود بر حسب KBps (کیلوبایت بر ثانیه) سنجیده می شود و همچنین می دانیم که هر بایت معادل ۸ بیت می باشد. پس اگر سرعت اینترنت دایل آپ شما ۵۶ Kbps (کیلو بیت در ثانیه) باشد با تقسیم عدد ۵۶ بر ۸ آن را به KBps (کیلو بایت در ثانیه) تبدیل کرده ایم و چون طبق قرار داد سرعت دانلود همواره برحسب KBps می باشد پس نتیجه می گیریم که سرعت دانلود شما با توجه به رابطه بالا که هر ۸ بیت یک بایت است باید برابر با ۷ KBps (کیلو بایت در ثانیه)باشد که چون هیچ وقت سرعت اتصال شما به اینترنت ۵۶ Kbps نیست و تلفات شبکه هم وجود دارد سرعت دانلود شما به این مقدار نمیرسد.
به این ترتیب برای سرویس های adsl نیز سرعت دانلود قابل محاسبه است

۱۲۸Kbps=16KBps

۲۵۶Kbps=32KBps

۵۱۲Kbps=64KBps

۱۰۲۴Kbps=128KBps

۲۰۴۸Kbps=256KBps

پس به کوچکی و بزرگی حرف b دقت کنید.

این هم یک اشتباه ساده بود که به همین سادگی بر طرف شد درضمن باید خاطر نشان نمود که سرعت واقعی دانلود وقتی دقیق است که ۲۰ درصد تلفات شبکه را نیز لحاظ کنیم ولی چون بیشتر شرکتهای ارائه دهنده اینترنت پرسرعت از سرویسی که شما خریداری نموده اید پهنای باند بیشتری را ارائه می کنند شما متوجه این ۲۰ درصد اتلاف نمی شوید.

برای مثال چون اینترنتی که خود مخابرات به صورت مستقیم ارائه می دهد دقیقا Kbps128 است سرعت دانلود حدودا ۱۲٫۸ KBps می باشد.

راه های زیادی برای سنجش سرعت واقعی اینترنت وجود دارد.

شاید در مورد سرعت ایترنت واژه ضریب اشتراک به گوشتان خورده باشد مثلا ۱ به ۸ یا ۱ به ۴

حال این به چه معناست؟
مقوله ضریب اشتراک ها اصولا در سرویس های نامحدود به کار می رود چون دراین سرویس ها دانلود حجم بالایی دارد و کاربران سعی در حداکثر استفاده از پهنای باندشان را دارند.
حالا فرض کنید شما سرویس ۱۲۸ کیلوبیت نامحدود می گیرید با ضریب اشتراک ۱ به ۱ سرعت شما میشه ۱۶ کیلوبایت بر ثانیه حال اگر سرویس ۱ به ۸ باشد ممکن است سرعت دریافت شما از ۲ کیلوبایت بر ثانیه تا ۱۶ کیلو بایت متغییر باشد یعنی سرعت سرویس ۱۲۸ نامحدود شما اگر ۲ هم باشد حق اعتراضی ندارید.
ولی هسرعت شما تنها زمانی به ۲ کیلوبایت بر ثانیه تقلیل می یابد که همه کاربرانی که با شما در یک سرویس اشتراک دارند همزمان مشغول دانلود باشند که احتمال همچین رویدادی خیلی پایین است پس همیشه سرعت دانلود شما حدودا ۱۶ کیلوبایت بر ثانیه است.
در واقع یک شرکت وقتی پهنای باند ۱۰۰ مگابیتی را می خرد در صورت سرویس دهی ۱ به ۸ تا ۸۰۰ مگابیت به کاربرانش سرویس می دهد.
پس خیالتان راحت باشد سرعتها آنقدر هم پایین نمی آید مگر اینکه شرکت کم فروش کند مثلا اشتراک ۱ به ۱۰۰ بدهد alldigi

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت عمده تماس با 06132223952