مطالب داغ
صفحه اصلی » متفرقه » تعداد دستگاه‌های مایکروسافت لومیای فروخته شده در سه‌ماهه دوم 2016

تعداد دستگاه‌های مایکروسافت لومیای فروخته شده در سه‌ماهه دوم 2016

برچسب‌ها : لومیا ، گزارش مالی Financial Report ، آمار Statistics ، مایکروسافت Microsoft

واحد خبر mobile.ir : چندی پیش شرکت مایکروسافت آخرین نتایج مالی مربوط به سه‌ماهه چهارم سال مالی 2016 (سه‌ماهه دوم سال تقویمی 2016) را منتشر کرد. به نظر می‌رسد در این دوره مایکروسافت در زمینه‌های کسب‌و‌کار Office، کسب‌وکار ابری و خط سخت‌افزار Surface عملکرد خوبی داشته است. اما بر خلاف گذشته، در این نتایج از تعداد دستگاه‌های لومیای فروخته شده در طی سه‌ماهه چهارم مالی 2016 حرفی به میان نیامده است و همان طور که پیش‌بینی شده بود بخش موبایل مایکروسافت سه‌ماهه بدی را پشت سر گذاشت. طبق نتایج منتشر شده در این دوره درآمد سالیانه مایکروسافت در بخش موبایل 71 درصد کاهش یافته است.

microsoft lumia sales numbers q4 2016

اینک اما با وجودی که مایکروسافت به رقم دقیق تعداد گوشی‌های هوشمند خود در فصل گذشته اشاره‌ای نکرده است، منبع تازه‌ای در دسترس قرار گرفته که با تکیه بر آن می‌توان به نوعی به تعداد اسمارت‌فون‌های لومیای به فروش رسیده توسط مایکروسافت دست یافت. منبع جدید، به فایل منتشر شده از سوی کمیسیون امنیت و تبادلات آمریکا (sec) تعلق دارد که با کمک آن می‌توان به تعداد گوشی‌های به فروش رسیده توسط مایکروسافت در بازه‌های زمانی مختلف از جمله سه‌ماهه چهارم سال مالی 2016 (از آوریل تا ژوئن 2016) پی برد. طبق اطلاعات این فایل در طی سال مالی 2016 (پایان یافته در 30 ژوئن 2016) تعداد گوشی‌های لومیای فروخته شده توسط مایکروسافت به 13.8 میلیون و تعداد گوشی‌های بدون سیستم‌عامل (feature phone) این شرکت نیز به 75.5 میلیون دستگاه رسیده است که این تعداد در سال مالی 2015 به ترتیب 36.8 میلیون و 126.8 میلیون دستگاه بوده است و در نتیجه درآمد بخش گوشی این شرکت به میزان 4.2 میلیارد دلار یا 56 درصد کاهش یافته است.

Microsoft Lumia 950 XL

طبق اطلاعات گزارشات قبلی مایکروسافت (که در آنها تعداد گوشی‌های لومیای به فروش رسیده توسط این شرکت به روشنی مشخص شده بود) می‌دانیم در طی سه‌ماهه اول سال مالی 2016 تعداد 5.8 میلیون دستگاه لومیا فروخته شده است و پس از آن این رقم در طی سه‌ماهه دوم و سوم به ترتیب 4.5 میلیون و 2.3 میلیون دستگاه بوده است. با انجام محاسبات ساده می‌توان نتیجه گرفت تعداد گوشی‌های لومیای فروخته شده در بازه زمانی سه‌ماهه آخر سال مالی 2016 با حدود 50 درصد کاهش نسبت به سه‌ماهه قبل تنها تقریبا 1.2 میلیون دستگاه بوده است و پیش‌بینی می‌شود این روند کاهش فروش همچنان ادامه داشته باشد.

Microsoft Lumia 650

به نظر نمی‌رسد تعداد کل گوشی‌های ویندوز فروخته شده در این سه‌ماهه –از جمله شرکای سخت‌افزاری مایکروسافت—نیز رقمی خیلی بیشتر از این تعداد باشد. طبق تحلیل‌های موسسه Gartner در طی سه‌ماهه اول سال 2016 تقویمی، تنها 100 هزار گوشی ویندوز غیر لومیا فروخته شده است که این رقم معادل 4 درصد از 2.3 میلیون دستگاه لومیایی را تشکیل می‌دهد که مایکروسافت در طی این بازه به فروش رسانده است. بدین‌ترتیب با ثبت پایین‌ترین میزان فروش گوشی‌های هوشمند در سه‌ماهه گذشته، مجموعه مایکروسافت و پلتفرم ویندوز موبایل این شرکت در معرض خطر بزرگی قرار داشته و نیاز به ایجاد تغییرات گسترده در آن کاملا احساس می‌شود.

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.