مطالب داغ
صفحه اصلی » متفرقه » ایران با تلگرام ولی بدون آنها

ایران با تلگرام ولی بدون آنها

 

 

من به عنوان یک شهروند، مخالف فیلتر تلگرام هستم اما چرا مسئولین کشورم تصمیم دارند تا این پیامرسان را که امروز عضوی از خانواده ما ایرانیهاست فیلتر کنند. وبرعکس چرا با وجود اینکه مسئولین و مخصوصا نهادهای امنیتی این پیام رسان را از نظر امنیتی، فرهنگی و حتی اجتماعی برای مردم سرزمینشان مضر و خطرناک می دانند ولی باز هم قشرهایی  از مردم و حتی برخی مسئولان مخالف فیلتر این پیام رسان هستند.

ایا واقعا مسئولین و نهادهای امنیتی دروغ می گویند و فقط برای حفظ منافع خودشان این حرفهارا میزنند.یا اینکه واقعا این پیام رسان مضر و خطرناک است. پس چرا ما مردم این هشدارها را جدی نمی گیریم.

تقریبا چند روز پیش بود که رسانه های خبری از تیراندازی در مقر you tube خبر دادند. در ساعات اولیه این تیراندازی برخی از رسانه ها سعی کردند این تیراندازی را یک عملیات تروریستی جلوه دهند. اما کم کم معلوم شدکه این عملیات تروریستی نبوده وساعاتی بعد مشخص شد که یک زن ایرانی تبارعامل این تیراندازی بوده و بعد خودش را به ضرب گلوله کشته. من هم مثل شما وقتی فهمیدم عامل این تیراندازی یک خانم ایرانی بوده خیلی تعجب کردم و لحظه به لحظه اخبار این حادثه را دنبال می کردم. رفته رفته مشخص شد که این خانم یکی از کاربران you tube بوده وبا انتشار ویدئو در این شبکه اجتماعی امرار معاش می کرد. اما وقتی  آخرین ویدئوهای این خانم را در رسانه های مختلف دیدم و شنیدم خیلی تعجب کردم  مخصوصا وقتی در یکی از ویدئوهایش گفت اگر آنها بخواهند.

در این چند روز گذشته این خانم جوان به  چهره ی منفوری در رسانه ها تبدیل شده است و حتی عده ای از سیاستمداران بزرگ و حتی صاحبان رسانه با پیامها و تویتهای خود با روئسا و کارمندان you tube احساس همدردی کرده و این حادثه را حادثه ای وحشتناک و تراژیک توصیف نمودند.

من قصد حمایت از این حرکت زشت و غیرانسانی را ندارم ولی اگر خدای ناکرده این اتفاق درایران رخ داده بود و عده ای از مردم کشورم را به رگبار می بست آیا باز هم این افراد این پیامهای توام با تاسف را میدادند و اینگونه ابراز احساسات می کردند.

من شک ندارم اگر این خانم  ویا هر کس دیگری این تیراندازی را در یکی از موسسات ویا ادارات  کشورم انجام داده بود تاکنون رسانه ها و شبکه های اجتماعی جهان او را به یک  نماد دمکراسی و یک قهرمان  ملی تبدیل کرده بودند.

من شک ندارم که خانم علی نژاد به جای اینکه در صفحه اینستاگرامش بنویسد که چطورتوانست با زندگی دیگران و خودش چنین کند، می نوشت که او شجاعترین و دلیرترین زن جهان است او نماد آزادی و آزادگیست مطمئنم  تا الان از مجسمه این زن شجاع رونمایی شده بود.

شاید با این حرفهایم به خودتان بگویید این هم یکی از خودشان است یا حرفهای که این روزها مد شده اما جالبه بدانید من خودم یکی از طرفداران خانم علی نژاد هستم. ولی شاید بخندید اگر بگویم این اتفاق باعث شد که نظرم نسبت به این خانم  صدوهشتاد درجه تغییر کند. همین چند هفته پیش بود که یک فرد ایرانی با اتوبوس سه مامور نظم و امنیت کشورم را زیر گرفت و همین خانم به جای محکوم کردن این حرکت وحشیانه  با انتشار فیلم این واقعه در صفحه اینستاگرامش نوشت:

رسانه های ارزشی به شدت دارند روی این قضیه که حمله با اتوبوس به سمت یگان ویژه، کار دراویش گنابادی بوده مانور میدهند. هنوز مشخص نیست اصل ماجرا چه بوده اما مشخص است که این بهترین اتفاق ممکن برای حکومتی ست که به دنبال قلع و قمع تمام عیار معترضین ثابت قدم و از جان گذشته ای مانند دراویش است.

او هرگز این اتفاق وحشتناک را محکوم نکرد وحتی به خودش اجازه نداد با خانواده قربانیان همدردی بکند. او مرتبا در صفحات اینستاگرامش عکسها وفیلمهای از ادمهای که سر و صورتشان خونی بود می گذاشت و این افراد آشوبگر را که نظم و امنیت پایتخت یک کشور را به گند کشیده بودند افرادی مظلوم و بی گناه جلوه میداد و هر کس این عکسها و فیلمهارا میدید احساس می کرد که به این افراد ظلم شده و این افراد مورد بی عدالتی قرار گرفته اند و حتی خود من هم فراموش کرده بودم که وظیفه پلیس یک مملکت چیست و شدیدا  تحت تاثیر این عکسها قرار گرفتم. آیا واقعا درکشورهای دیگر وقتی یک عده آدم گردن کلفت در خیابان جمع شده و حتی دو طرف آن خیابان را بسته  و با سلاح سرد  در وسط خیابان عربده می کشند پلیسهایشان مثل تماشاگران  مسابقات راگبی فقط می ایستند و تماشا می کنند. من تمام اتفاقات آن روز را لحظه به لحظه رسد می کردم در همان روز فیلمی منتشر شد که یکی از افسران پلیس در حال اخطار به این افراد آشوبگر بود و حتی در قسمتی از این فیلم آن افسر پلیس از این افراد خواهش می کند که متفرق شوند و نظم وامنیت عمومی شهر را رعایت کنند. اما هیچ کدام از این افراد به اصطلاح راستگو که این روزها امین ما مردم ایران شده اند این فیلم را مثل بقیه فیلمها در صفحات شبکه های اجتماعی پرطرفدارشان منتشر نکردند وبا یک برنامه ریزی دقیق، نیروهای پلیس پایتخت را افرادی لات و قولچوماق و گردن کلفت و بی رحم و عربده کش نزد مردم ایران جلوه دادند. و خیلی راحت جای پلیس وآن اشوبگران را عوض نمودند.

حالا می فهمم که چرا آن خانم تیرانداز در صحبتهایش گفت اگر آنها بخواهند.

بله اگر آنها بخواهند دزدها به رابین هود تبدیل می شوند.

گر آنها بخواهند جنایت کاران و آدمکشان به قهرمان ملی تبدیل می شوند.

اگر آنها بخواهند رژیم  کودک کش و جلادی  مثل آل سعود به نماد و الگویی برای حقوق بشر تبدیل می شود و خنده دارتر این که عربستان که هزاران زن و کودک یمنی را به خاک و خون کشیده عضوشورای حقوق بشر سازمان ملل می شود.

آنها اگر بخواهند موشکهای ساخت کشورمان که نماد اقتدار و امنیت ما مردم ایران در برابر تجاوز دشمن است به نماد بدبختی، تورم، گرانی، فقر، و گرسنگی تبدیل می شود و حتی بالارفتن نرخ ارز را به این نماد جسارت و اقتدار ربط  خواهند داد.

باور کنید الان میفهمم که چرا حزب الله لبنان و حماس که برای آزادی سرزمینشان در برابر متجاوزان اسرائیلی میجنگند تروریست معرفی می شوند ولی گروههای سلفی و تروریستی مانند احرار الشام، جیش المجاهدین والانصار، جیش الفتح شاخه القاعده، جیش الاسلام، وحتی جبهه النصره، که هیچ تفاوتی با داعش نداشتند، به گروههای مبارز، مجاهد و آزادیخواه تبدیل شده اند.

آنها اگر بخواهند فقر، فساد، فحشا ، دزدی، فساد اداری، تورم و همه اینها فقط مختص ایران و مردم ایران است ودر تمام دنیا حتی یک فقیر وجود ندارد. هیچ زنی در هیچ کشوری از روی فقر تن فروشی نمی کند. اصلا در آمریکا و اروپا حتی یک کارتن خواب پیدا نمی کنید. مواد مخدرفقط برای مردم ایران ساخته شده و شما نمی توانید دراروپایی که هزاران کیلومتربا افغانستان فاصله دارد حتی یک معتاد پیدا بکنید. فقط کافیست آنها بخواهند.

این روزها درمجالس دوستانه و خانوادگی دیگر آن لطف، محبت و صفای گذشته خبری نیست. همه سرگرم فضای مجازی هستیم و اگر هم خارج از آن فضا باشیم این بحث سیاسی است که بر مجلس حکم فرماست فقط کافی ست کمی دقت کنید آن وقت است که متوجه می شوید موضوعی که همگی داریم راجبش بحث و تبادل نظر می کنیم موضوعی ست که آنها سر سفره ما گذاشته اند آنها خواسته اند که ما امشب در این جمع دوستانه یا خانوادگی راجب ان موضوعی که دوست دارند بحث کنیم.

مثلا، فقط کافیست همان روز آنها بگویند حضور مستشاری ما در عراق و سوریه کاری بیهوده و با هزینه گزاف است که هیچ سودی برای مملکت ندارد.

آن وقت است که همگی می شویم کارشناس مساعل خاورمیانه و به گونه ای اوضاع منطقه و جهان را تجزیه و تحلیل می کنیم که انگار دکترای علوم سیاسی مان را از معتبرترین دانشگاه جهان دریافت کرده ایم. عده ای نظرشان این بود که باید دشمن را درعراق وسوریه زمین گیرکرد و عده ای این حرفهارا پوچ و توخالی خوانده و می گویند با وجود این همه بی کار و فقیرنباید پول نفت ما در سوریه و عراق خرج شود.

مسئله این نیست چه کسی درست می گوید و چه کسی اشتباه می کند مسئله این است که این جمع های دوستانه وخانوادگی که زمانی نه چندان دور در آن به غیر از دوستی، عشق، صفا و محبت چیز دیگری حکم فرما نبود امروز تبدیل شده به جناح های مختلف سیاسی. عده ای جناح چپ هستند و عده ای در جناح راست. عده ای طرفداربرندهای داخلی هستند و عده ای فقط به دنبال برند خارجی. عده ای شبکه های اجتماعی و پیامرسان های خارجی را برای مملکت مضر می دانند . وعده ای مفید. جالب اینجاست که در این جمعها هرچقدر مدرک، دلیل وبرهان بیاورید محال است طرف مقابل بپذیرد و شما بتوانید آن را قانع کنید که او اشتباه فکر می کند و درنهایت بدون هیچ پیروزی و با کلی بحث و جدل هر کسی به خانه خودش می رود.

اما ایا در کشورهای دیگر هم اینگونه است در مجالس دوستانه و خانوادگی بحث های سیاسی می کنند. آیا واقعا شهروندان آمریکا در شبکه های اجتماعی  و مجالس خانوادگی اعتراض می کنند که چرا سران کشورشان از این طرف کره زمین به آن طرف کره زمین لشکرکشی کرده اند. اصلا چرا با وجود این همه فقیر و بی خانمان و آمار بالای بی کاری در کشورشان، دولت مردان این کشور میلیاردها دلار از سرمایه و پول مالیاتهای مردم را در عراق و سوریه خرج می کنند اما کسی اعتراض نمی کند و در جمع های دوستانه و خانوادگیشان و حتی در فضای مجازی خود کسی در این مورد حرفی نمی زند واقعا علتش چیست. خوب معلوم است چون آنها نمی خواهند.

 

 

فقط کافیست تا آنها بخواهند.

شاید از خودتان بپرسید این حرفها چه ربطی  به فیلترکردن تلگرام دارد.

من با این حرفها قصد ندارم فیلتر کردن تلگرام را توجیه کنم قصد ندارم بگویم من میدانم و شما نمیدانید. من باز هم می گویم مخالف فیلتر کردن تلگرام هستم ولی تا کی.

تا کی  آنها باید برای ما و تفکر ما تصمیم بگیرند تا کی ما باید مثل طوطی سخن گو حرفهای آنها را تکرار کنیم. تا کی باید گوش به فرمان آنها باشیم.

شاید به خودتان بگویید که ما گوش به فرمان آنها نیستیم و به حرفهای آنها اهمیتی نمی دهیم ولی وقتی در شبکه های اجتماعی نظرات مردم را می خوانم زمانی که در تاکسی، مترو و صف نانوایی و حتی در مجالس خانوادگی به حرفهای مردم گوش می دهم فقط حرفهایی که آنها به ما دیکته کرده اند را می شنوم مثل یک ضبط صوت که حرفهای آنها را ضبط کرده و دوباره پخش می کند.

این روزها نگاه ما مردم نسبت به مسئولین چنان نفرت انگیز شده که گویی همه آنها دشمنان خونی ما هستند. و این درست همان چیزیست که آنها می خواهند. آنها می خواهند مسئولین را نزد مردم افرادی فاسد و دروغگو جلوه دهند. وتا حدودی هم موفق شده اند. این روزها در تاکسی، مترو صف نانوایی و در مجالس خانوادگی و خلاصه در همه جا مردم از یک عده مسئول فاسد صحبت می کنند حتی هنرمندان و ورزشکاران در صفحات اجتماعی شان از این مسئولین فاسد سخن می گویند و اینگونه برای خودشان لایک می خرند و نزد مردم به چهره ای محبوب تبدیل می شوند. این موضوع حتی به رسانه ملی هم کشیده شده و بعضی از مجریان پرطرفدار با زدن این حرفها سعی در تصاحب جلب نظر مردم را دارند وجالب اینکه مردم او را به عنوان فردی شجاع و روشنفکر می دانند و در شبکه های اجتماعی، ویدئو و حرفهایش را به اشتراک می گذارند تمام کاروبار ما مردم شده ایراد گرفتن از مسئولین، انگار اگر خودمان جای این مسئولین بودیم به هر ایرانی یک آپارتمان لوکس در ولنجک می دادیم به همراه اخرین مدل یک دستگاه اتومبیل آلمانی وهر ماه صدملیون پول نقد به حساب هر ایرانی واریز می کردیم.

آنها به ما گفته اند که مسئولین ما افرادی مرفه و پولدار هستند این در حالی است که در تمام کشورهای جهان مسئولین کشورشان افرادی تحصیل کرده و از تجار و خانواده های پردرآمد جامعه می باشند. اما کافی ست مردم موبایل آقای وزیر را ببینند ویا بفهمند فرزندش در فلان کشور خارجی تحصیل می کند، ظرف چندساعت سوژه تمام رسانه ها و شبکه های اجتماعی می شوند. و تمام تصورمان این است که مسئولین و فرزندانشان حتی برای ریا هم که شده باید سوار ماشین پراید شوند. اگر سوار پرادو شوند فاسد هستند. اگرفرزندشان  برای تحصیل به کشوردیگری برود به انقلاب پشت کرده.

جالب است بدانید این موارد فقط برای مردم کشور ما مهم است چون آنها خواسته اند. آنها تصمیم گرفته اند چه چیز مهم باشد و چه چیز برای ما مهم نباشد. وهرگز مردم کشورهای خودشان با دیدن و شنیدن این حرفها تعجب نمی کنند. چون آنها نمی خواهند.

واقعا انها چه کسانی هستند

 

آنها همانهای هستند که خود را مخالف سانسور می دانند.ه مانهای هستند که همیشه پرچم دمکراسی و آزادی بیان در دستشان است. همانهای که خود را طرفدار حقوق بشر معرفی می کنند. آنها همان کسانی هستند که من و شما فکر می کنیم که دلسوز ما هستند و برای ما تبدیل به دایه مهربانتر از مادر شده اند.آنها بدجور در دل ما جا باز کرده اند. آنها بدجور به ذهن ما نفوذ کرده اند آنقدر که به آنها اعتماد داریم به برادرمان اعتماد نداریم. اگر در روز روشن بگویند الان شب است ما باور می کنیم بعضی وقتها از خودم سوال می کنم در کدام دوره از تاریخ، ما ایرانیها تا این اندازه به غریبه ها اعتماد داشتیم. در کدام کشور، مسئولین کدام کشور اجازه می دهند آنها تا این اندازه در ذهن و تفکر مردمشان نفوذ کرده و برای مردم سرزمینشان تصمیم بگیرند. آیا آنها برای مردم سایر کشورها هم تا این اندازه عزیز و قابل اعتماد هستند.

وقتی این سوال را از خودم می پرسیدم نمی دانم چه شد یاد حرف باراک اوباما افتادم که به خبرنگارگفت من هرگز اجازه نمی دهم فرزندانم از فیسبوک استفاده کنند. شاید اگر فرزندان ترامپ هم در رده سنی فرزندان اوباما بودند ترامپ هم همین حرف را میزد.

انها خودشان به خودشان اعتماد ندارند ولی امین ما مردم ایران هستند. به نظر خودتان جالب نیست.

امروز تلگرام به اقتصاد ما هم نفوذ کرده و همه خوب میدانیم که تلگرام منبع درآمد خیلی از ما مردم ایران است. اما مسئولین سالها قبل این را می دانستند و پیش بینی کرده بودند پس چرا در این مدت طولانی راه و یا جایگزینی برای این پیامرسان پیدا نکردند و امروز تنها راه فرار از این بحران پیش آمده را فیلترینگ می دانند.

در پایان می خواهم به عنوان یک شهروند ایرانی از مسئولین کشورم سوال کنم آیا با فیلتر کردن تلگرام نفوذ آنها بر مردم از بین می رود؟ دیگر مردم انهارا امین خود نمی دانند و به آنها اعتماد نمی کنند؟ آیا واقعا با فیلتر کردن تلگرام اوضاع اقتصادی فرهنگی اجتماعی کشور درست می شود؟ و مهمتراز همه آیا بهترین گزینه فیلتر کردن است و به غیر از این کار هیچ راه دیگری وجود ندارد؟

 

 

 

 

درباره علی عبادی

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir