مطالب داغ
صفحه اصلی » موبایل و تبلت » انتشار گزارش رسمی علت انفجار گلکسی نوت7 : تقصیرها همچنان بر گردن باتری
sony
sony

انتشار گزارش رسمی علت انفجار گلکسی نوت7 : تقصیرها همچنان بر گردن باتری

پس از ماه‌ها تحقیق و بررسی، سامسونگ بالاخره امروز نتایج نهایی و دلائل انفجار در گزارش این شرکت که توسط سه شرکت مستقل دیگر نیز به‌نوعی تایید شده بار دیگر انگشت اتهام به طور کامل به سمت باتری دیوایس نشانه گرفته شده است. سامسونگ در این گزارش از دو باتری A و B سخن می‌گوید که اولی در نخستین نوت7‌های ارائه شده به بازار و دومی در نمونه‌‌هایی که پس از فراخوان اول به مشتریان باز گردانده شد حضور داشتند. هر دوی این باتری‌ها به دلائلی مختلف عامل اصلی ایجاد گرمای بیش از اندازه، آتش گرفتن و در برخی موارد انفجار دستگاه معرفی شده‌اند و در این میان از نگاه سامسونگ طراحی دستگاه با هیچ مشکلی روبرو نبوده است.

samsung electronics announces final conclusions of galaxy note7 incidents

تولید – فراخوان – جمع‌آوری – توقف

گلکسی نوت7 در اواسط آگوست سال گذشته با امیدهای فراوانی برای رقابت با بزرگان بازار و به خصوص آیفون 7 پلاس به بازار  مشکلات دستگاه و شکایت‌های کاربران از ایجاد گرمای بیش از اندازه در این گوشی تنها یکی دو هفته‌ای پس از آغاز فروش رویایی آن آغاز شد؛ با بالا گرفتن تعداد گزارش‌های مشابه نخستین فراخوان سامسونگ برای جمع‌آوری نوت7ها و تعویض باتری آنها (که در آن برهه نیز توسط سامسونگ به عنوان مشکل اصلی گوشی آغاز شد. این فراخوان نیز البته کمکی به سامسونگ در حل این ماجرا نکرد و با آغاز روند مشابه ایجاد گرمای بیش از اندازه در گوشی‌های تعویض شده فراخوان دومی برای جمع‌آوری تمامی گوشی‌های به فروش رسیده و توقف کامل خط تولید گلکسی نوت7 در ماه اکتبر صورت گرفت. بزرگ‌ترین شکست تجاری بخش موبایل سامسونگ با جمع‌آوری بیش از 3 میلیون دیوایس به فروش رسیده، ضرری 5 میلیارد دلاری و از همه مهم‌تر از دست رفتن اعتماد بخش بزرگی از کاربران، یافتن علت این ماجرا را به اولویت اصلی سامسونگ بدل ساخت.

بسیج نیرو برای یافتن علت ماجرا

شرکت سامسونگ از ماه اکتبر به این سو با به‌کارگیری نیروی انسانی گسترده و 700 مهندس از بخش‌های مختلف این شرکت به ایجاد تأسیساتی مستقل در هر چهار نقطه تولید گلکسی نوت7 در Gumi کره‌جنوبی، در هانوی ویتنام و در Huizhou و Tianjin چین اقدام کرد.

samsung electronics announces final conclusions of galaxy note7 incidents

تأسیسات تست گلکسی نوت7

در این تأسیسات در طی ماه‌های گذشته در مجموع 200 هزار نوت7 همراه با بیش از 30 هزار باتری مستقل مورد بررسی قرار گرفتند. مهندسان و کارکنان سامسونگ در این مدت تمامی جوانب احتمالی ایجاد مشکل از جمله بخش‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، پروسه تولید و تست‌های کیفیت ساخت را زیر نظر گرفته و کلیه عوامل از جمله الگوریتم‌های نرم‌افزاری، فرایند شارژ سریع و حتی تاثیر موارد جدیدی مانند اسکنر عنبیه را در ایجاد مشکل احتمالی مورد بررسی قرار دادند. در این میان جدا از تحقیقات سامسونگ، سه شرکت مستقل دیگر شامل Exponent، UL و TUV Rheinland نیز تحقیقاتی را برای یافتن علت این ماجرا آغاز کردند. سامسونگ تیم دیگری را نیز با نام گروه مشاوران باتری (Battery Advisory Group) متشکل از اساتید دانشگاه‌های کمبریج، برکلی، استنفورد و موسسه تحقیقاتی ژاپنی Amaz Techno-consultant برای تحقیق هرچه بیشتر روی علل این ماجرا تشکیل داد.

به گفته جاستین دنیسون مسئول استراتژی تولید و بازاریابی در بخش آمریکایی سامسونگ فعالیت‌هایی از این دست در ابتدا بی‌فایده بوده و هیچ مشکلی نه‌تنها در سخت‌افزار و نرم‌افزار یافت نشد بلکه تدارکات و فرایندهای تولید نیز مشکل خاصی را نشان ندادند. بدین‌ترتیب فعالیت سامسونگ همانطور که در ابتدا نیز پیش‌بینی می‌شود بر یافتن مشکل بر باتری گوشی متمرکز شد.

samsung electronics announces final conclusions of galaxy note7 incidents

D.J. Koh مسئول بخش موبایل شرکت سامسونگ با توصیف مشکل ایجاد شده برای نوت7 به عنوان بدترین مسئله روی داده برای وی در طی 33 سال فعال در سامسونگ آن را بحرانی دردناک تلقی کرده اما در عین حال این مسئله را در توقف یا کند شدن پروسه تولید گلکسی S8 که در بهار امسال عرضه می‌شود بی‌تاثیر دانسته است. وی می‌گوید :‌ «وقتی که دومین فراخوان اتفاق افتاد ما دقیقا طراحی باتری S8 را آغاز کرده بودیم. [بدین‌ترتیب] تمامی پروسه‌های [جدید] ساخت در تمامی مدل‌های 2017 بازتاب پیدا خواهند کرد. ما نیروهای جدیدی را برای ایمن‌تر کردن [گلکسی اس 8] به کار گرفتیم اما این عمل تاثیر معناداری بر زمان‌بندی [تولید این محصول] برجای نگذاشت»

علت ماجرا – مشکل در باتری A

در گزارش منتشر شده در رابطه با علت رخ‌دادن حرارت بیش از اندازه و آتش گرفتن نوت7 در ابتدا به اولین باتری حاضر در گوشی که سامسونگ از آن با عنوان باتری A یاد می‌کند پرداخته شده است. با اینکه سامسونگ به سازنده این باتری اشاره‌ای نکرده اما بسیاری از منابع از جمله کمیسیون ایمنی محصولات کاربران آمریکا (US Consumer Product Safety Commission) به روشنی یکی از زیر مجموعه‌های سامسونگ یعنی Samsung SDI را به عنوان سازنده این باتری معرفی می‌کنند. در این باتری طبق گزارش سامسونگ یک نقص طراحی در کناره سمت راست بالای باتری منجر به ایجاد اتصال کوتاه و آتش گرفتن آن می‌شود.

samsung electronics announces final conclusions of galaxy note7 incidents

در این مورد کیس و محفظه پیرامونی باتری (battery pouch) از فضای مناسبی برای جای دادن مطلوب تمامی اجزای باتری برخوردار نبوده و در یک قسمت خاص یعنی همان گوشه بالایی سمت راست با خم شدن الکترودهای منفی زمینه برخورد آنها با الکترودهای مثبت در پروسه معمول شارژ باتری به آسانی فراهم می‌شود. در گزارش‌های اولیه در این مورد به فضای اندک درون نوت7 برای جای‌گیری باتری اشاره شده بود که با نگاهی به تصویر ارائه شده توسط سامسونگ، این مورد را به آسانی می‌توان از احتمالات حذف کرد.

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت عمده تماس با 06132223952