مطالب داغ
صفحه اصلی » موبایل و تبلت » آخرین اخبار طرح رجیستری

آخرین اخبار طرح رجیستری

نیاز سالانه کشور به گوشی های موبایل ۱۴ میلیون دستگاه است که یک میلیون دستگاه از طریق داخل تامین می شود، ۲ میلیون دستگاه بصورت قانونی وارد می شود و ۱۱ میلیون دستگاه تلفن همراه نیز از طریق قاچاق وارد می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عزم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای اجرای طرح رجیستری گوشی همراه، در این طرح با ثبت سریال گوشی‌ها در گمرک و ایجاد ارتباط آنلاین با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گوشی‌هایی که فاقد سریال هستند، نمی توانند از خدمات اپراتوری استفاده کنند، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار است این طرح را به کمک سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اجرا کند.
ثبت شماره سریال گوشی‌های وارداتی که تحت عنوان رجیستر کردن از آن یاد می‌شود سال 1385 برای مبارزه با قاچاق اجرا شد اما به دلایلی از جمله همکاری نکردن یکی از اپراتورها به نتیجه نرسید و کنار گذاشته شد. علیرضا گلستانی زاده معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برنامه پیشخوان خبر این موضوع را بررسی کرد.

علیرضا گلستانی زاده با اشاره به طرح مبارزه با قاچاق موبایل در کشور گفت: طرح مبارزه با قاچاق گوشی های موبایل در کشور طرح متنوعی است که متاسفانه در کشور با نام رجیستر شناخته می شود، این در حالیست که رجیستر یا همان ثبت کدیکتا تنها یکی از طرح های متنوع ستاد برای مبارزه با قاچاق گوشی های تلفن همراه است.

معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه گفت: تا به امروز 138 میلیون خط از انواع اپراتورها به مشترکین تحویل شده است که از این تعداد 70 میلیون خط فعال هستند و طبیعتا به همین تعداد نیز گوشی تلفن همراه در دست مردم است.

او با اشاره به آمار تکان دهنده تعداد گوشی های موبایل در کشور گفت: نیاز سالانه کشور به گوشی های موبایل 14 میلیون دستگاه است که 1 میلیون دستگاه از این تعداد به دست تولیدکنندگان داخل به بازار تزریق می شود و 2 میلیون دستگاه نیز از طریق مبادی قانونی وارد می شود اما نکته مهم این است که 11 میلیون دستگاه تلفن همراه از طریق قاچاق وارد کشور می شود که آمار نگران کننده ایست زیرا براساس آمار 900 میلیارد تومان ارز از کشور خارج می شود.

گلستانی زاده با اشاره به قاچاق جهانی گوشی های موبایل افزود: براساس آمار سازمان های بین المللی 270 میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه در دنیا قاچاق می شود که سهم ایران از این تجارت بزرگ 11 میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه است.

او با اشاره به دلایل رونق قاچاق در کشور گفت: در سال 85 نرخ تعرفه واردات از صفر درصد به 60 درصد رسید در نتیجه پای کالاهای قاچاق به صورت رسمی به کشور باز شد اگرچه با تلاش هایی این عدد به 25 و 15 و حتی 7 درصد هم کاهش یافت اما به علت توجیه پذیر نبودن نرخ تعرفه ها همچنان شاهد ورود کالاهای قاچاق از جمله گوشی تلفن همراه به کشور هستیم.

معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به آماده نبودن زیرساخت ها برای اجرایی کردن مبارزه با قاچاق تلفن همراه در سال 85 گفت: در همان سال ما تصمیم جدی برای مبارزه با قاچاقچیان تلفن همراه در کشور داشتیم که به دلیل نبود زیرساخت های لازم برای این کار و نیز همکاری نکردن اپراتورهای تلفن همراه این طرح با مشکل جدی روبرو شد و عملا اجرای این طرح عقیم ماند.

او با اشاره به سایر چالش ها برای مبارزه با قاچاق تلفن همراه در کشور گفت: یکی دیگر از مشکلات جدی ما برای مبارزه با قاچاق گوشی های تلفن همراه ارائه سرویس اپراتورهای تلفن همراه به گوشی های فاقد رجیستر است که در هیچ کجای دنیا این اتفاق نمی افتد اما در ایران اجرای این موضوع امری متداول شده است که باید اصلاح شود.

گلستانی زاده با اشاره به جلسه های ستاد با اتحادیه های صنف موبایل در کشور افزود: جلساتی را با سه اتحادیه واردکنندگان، تامین کنندگان و فروشندگان تلفن همراه داشتیم که روئسای هر سه اتحادیه از تنش بازار بعد از اجرای طرح رجیستری ابراز نگرانی کرده اند اما با اجرایی کردن طرح رجیستری و در کنار آن طرح “آی ام آی” که طرح ثبت اطلاعات کامل موبایل و نیز شرکت واردکننده آن در سیستم ستاد، دیگر جایی برای نگرانی نیست.

او در ادامه با اشاره به راه تشخیص گوشی موبایل قاچاق از غیر قاچاق تاکید کرد: با روشن شدن گوشی اطلاعات “آی ام آی” روی صفحه گوشی نقش می بندد اما اگر به هر دلیلی “آی ام آی” موجود نباشد یعنی گوشی قاچاق است و طبیعا از هیچ یک از اپراتورهای تلفن همراه سرویسی نیز دریافت نخواهد کرد.

درباره مهندس محسن امام

مدیر مجموعه آل دیجی و صدای تازه

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir