مطالب داغ
صفحه اصلی » تکنولوژی » گوگل و انتشار یک گزارش جنجالی!

گوگل و انتشار یک گزارش جنجالی!

کمپانی بزرگ گوگل در دنیای فناوری در تمام زمینه ها سعی در حضور جدی دارد و محصولات بسیار قدرتمندی را نیز معرفی کرده است. این کمپانی اکنون یک گزارش کامل و جنجالی از یک سری درخواست های دولت های مختلف منتشر کرده است.

گوگل گزارشی را درمورد درخواست دولت‌ ها برای پاک کردن محتوای مختلف موجود در اینترنت در زمان های ژوئن تا دسامبر 2013 منتشر کرد.

وال استریت گزارشی را نشان داده است که دولت‌ های مختلف جهان در مجموع در ماه دسامبر 2013 حدود 3100 درخواست برای پاکسازی 14 هزار نوع محتوای متفاوت از وبلاگ‌های موجود در بلاگ اسپات، سایت به اشتراک گذاری ویدیوی یوتیوب و همین طور نتایج جستجوهای گوگل ارائه کرده اند.

تعداد این درخواست‌ها در ژوئن برابر با 3846 مورد بوده که در دسامبر 2013 با کاهشی مختصر به 3105 مورد رسیده است. گوگل علت این تغییر را کاهش درخواست های ترکیه برای حذف اطلاعات از سرویس های گوگل اعلام کرده است. در ماه های می تا آگوست 2013 اعتراضات خیابانی در ترکیه بالا گرفت و به دنبال آن دولت این کشور هم خواستار حذف محتوای مرتبط از سرویس های گوگل شد. اما پس از آن این روند سیر نزولی به خود گرفت.

کشور دیگری که در چند دوره درخواست‌ های خود برای حذف محتوا از سرویس‌ های گوگل را افزایش داده بود، روسیه است. بخشی از درخواست‌ ها مربوط به حذف محتوا از سرویس بلاگر (1066) بود. بعد از آن درخواست برای حذف لینک‌ هایی از جستجوگر گوگل (850 درخواست) در رتبه دوم قرار دارد و حذف ویدیو از سایت یوتیوب با حدود 800 درخواست در رتبه سوم است.

در 38 درصد از موارد افترا و تهمت عامل طرح درخواست ها بوده است. در 16 درصد از موارد انتشار محتوای غیراخلاقی عامل درخواست های دولت ها بوده و در 11 درصد از موارد این مساله به نقض حریم شخصی و امنیت ملی مربوط دانسته شده است.

گوگل در معدود مواردی هم از حذف مطالب درخواستی امتناع کرده و به عنوان مثال از حذف لینک به دو مقاله درمورد تیراندازی پلیس استرالیا به یک مرد خودداری کرده، زیرا این مطالب را حاوی تخلف ندانسته است. این شرکت از حذف لینک به مقاله ای درمورد تحقیقات پلیس برزیل درمورد فساد یک قاضی هم خودداری کرده است. البته گوگل 14 پست وبلاگی در این زمینه را به راحتی حذف کرده است.

تعداد درخواست‌ های دولت‌ها برای حذف اطلاعات از گوگل در 2013 نسبت به سال 2012 نزدیک به 60 درصد افزایش داشته است.

درباره سجاد قلمبر

سجاد قلمبر هستم متولد 14 فروردین 73 دانشجوی رشته معماری در دانشگاه علمی کاربردی اهواز. توسعه دهنده وب و رابط کاربری(User Interface) و علاقه مند به طراحی گرافیک هستم و همیشه به دنبال سبک و مُتدهای جدید دیزاین. فوق العاده عاشق موزیک اینسترومنتال (بی کلام) و کارهای دَن گیبسون ، سکرت گاردن ، ونجلیس و شلتر پوینت رو دنبال میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir