مطالب داغ
صفحه اصلی » موبایل و تبلت » گزارش IDC از بازار اسمارت‌فون در سه‌ماهه نخست 2019 – نایب‌قهرمانی هواوی در پایان فصل اول

گزارش IDC از بازار اسمارت‌فون در سه‌ماهه نخست 2019 – نایب‌قهرمانی هواوی در پایان فصل اول

مؤسسه تحقیقاتی IDC در روز سه‌شنبه 30 آوریل 2019 (10 اردیبهشت 1398) گزارش خود از وضعیت عرضه اسمارت‌فون در سه‌ماهه نخست سال 2019 را  ظاهرا چالش‌های بازار گوشی‌های هوشمند از همان فصل اول خود را نشان داده‌اند. به گزارش بخش فصلی بررسی بازار جهانی موبایل در مؤسسه IDC، طی سه‌ماهه نخست سال 2019، در مجموع 310.8 میلیون دستگاه گوشی هوشمند وارد بازار شده که در مقایسه با آمار عرضه در سه‌ماهه اول 2018 (یعنی 332.7 میلیون دستگاه) 6.6 درصد افت داشته است. به این ترتیب، این ششمین فصل افت متوالی‌ست که گریبان‌گیر بازار جهانی اسمارت‌فون می‌شود.

Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro

نشان داد که میزان عرضه اسمارت‌فون در سال 2018، حدود 4.1 درصد نسبت به سال 2017 افت کرده بود. میزان افت عرضه جهانی در سه‌ماهه اول همان سال نیز تنها 2.9 درصد گزارش شده بود. لذا نتایج فصل اخیر، به وضوح نشان می‌دهد که سال 2019، سال افول عرضه گوشی‌های هوشمند خواهد بود. نکته امیدوارکننده در گزارش اخیر، کمپانیبود که علی‌رغم موانع بسیار، موفق شد میزان عرضه و همچنین سهم خود از بازار جهانی را ارتقا دهد.

در هر 4 فصل سال 2018،همواره در صدر عرضه‌کنندگان اسمارت‌فون بود و هواوی در سه‌ماهه دوم 2018 موفق شد برای اولین بار اپل را کنار زده، در جایگاه سوم بایستد و این رتبه را در فصل بعد نیز تکرار کند که البته در فصل چهارم، اپل مجددا به رده دوم بازگشت. حال، طبق گزارش اخیر IDC، جدال بین هواوی و اپل همچنان ادامه داشته و این بار نوبت هواوی‌ست که عنوان دومین عرضه‌کننده اسمارت‌فون در جهان را از آن خود کند. برتری هواوی بر اپل در سایر گزارش‌ها (از جمله گزارش مؤسسه Strategy Analytics) نیز مشاهده می‌شود.

IDC Smartphone Market Report Q1 2019

شش کمپانی برتر عرضه‌کننده گوشی‌های هوشمند در جهان در سه‌ماهه اول سال 2019 (عرضه به میلیون عدد)

به گفته رایان ریث (Ryan Reith)، معاون برنامه در بخش بررسی فصلی بازار جهانی دیوایس‌های موبایل IDC، واضح است که هواوی روز به روز اعتبار خود را در دنیای دیوایس‌های موبایل افزایش می‌دهد و در این بین، تولید گوشی‌های هوشمند مهم‌ترین نیروی محرکه این شرکت است. مجموع بازار اسمارت‌فون تقریبا در تمامی مناطق همچنان با چالش روبروست، اما در این شرایط هواوی با افزایش 50 درصدی عرضه گوشی‌های هوشمند خود، نه تنها جایگاه دوم را از اپل پس گرفت، بلکه فاصله خود با سامسونگ را نیز کمتر نمود. به اعتقاد رایان ریث، رتبه‌بندی کنونی جهانی (سامسونگ، هواوی، اپل) تا پایان سال 2019 به همین شکل خواهد ماند.

از لحاظ جغرافیایی، ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود بازار چین تا پایان سال جاری میلادی پرچالش باشد، بدترین وضعیت در پایان سه‌ماهه نخست 2019، به بازار ایالات متحده مربوط می‌شود. طبق گزارش IDC، با توجه به ادامه کند شدن نرخ تعویض اسمارت‌فون از سوی کاربران، عرضه گوشی‌های هوشمند در آمریکا – که یکی از بزرگ‌ترین بازارهای دنیا محسوب می‌شود – با افت سالانه 15 درصدی مواجه شده است. درست است که چالش‌های آیفون نقش به‌سزایی در سه‌ماهه ضعیفی که در آمریکا شاهد بودیم داشته، اما فراموش نکنیم که عرضه محصولات سامسونگ، ال‌جی و دیگر برندهای برتر نیز طی فصل اخیر، در آمریکا کاهش داشته است.

IDC Smartphone Market Report Q1 2019

سهم بازار شش کمپانی برتر تولید‌کننده اسمارت‌فون در سه‌ماهه اول سال 2019

آنتونی اسکارسلا (Anthony Scarsella)، مدیر تحقیقاتی IDC، وضعیت نه چندان مناسب بازار اسمارت‌فون آمریکا را به ادامه رکود در رده بالای بازار نسبت می‌دهد. به گفته وی، با توجه به اینکه مدل‌های جدیدتر و البته گران‌قیمت‌ترِ اسمارت‌فون، انگیزه چندانی را برای خرید در مشتریان ایجاد نمی‌کنند، کاربران ترجیح می‌دهند مدت طولانی‌تری را با گوشی‌های کنونی خود سر کنند. همچنین، با توجه به اینکه هنوز اسمارت‌فون‌های 5G در بازار جا نیفتاده‌اند، بسیاری از کاربران منتظر راه‌اندازی کامل شبکه‌های 5G و ورود دیوایس‌های مجهز به این فناوری به بازار خواهند ماند (که احتمالا این امر در سال 2020 محقق می‌شود).

در ادامه نگاهی داریم به وضعیت برندهای برتر در فصلی که گذشت:

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir