مطالب داغ
صفحه اصلی » موبایل و تبلت » گزارش مالی سامسونگ از سه‌ماهه نخست 2018- چهارمین رکورد پیاپی در سود عملیاتی

گزارش مالی سامسونگ از سه‌ماهه نخست 2018- چهارمین رکورد پیاپی در سود عملیاتی

کمپانی سامسونگ الکترونیکس در روز 26 آوریل سال جاری میلادی (6 اردیبهشت 1397) گزارش مالی خود را از سه‌ماهه نخست 2018  بر اساس این گزارش، در دوره منتهی به مارس سال جاری، مجموع درآمد  60.56 تریلیون وان کره ( با نرخ کنونی تبدیل ارز، حدود 56.1 میلیارد دلار آمریکا) بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایشی در حدود 20 درصد را نشان می‌دهد. سود عملیاتی این کمپانی نیز با افزایش 5.7 تریلیون وانی به 15.64 تریلیون وان کره (حدود 14.5 میلیارد دلار) رسیده است که رشد 58.03 درصدی را نسبت به فصل نخست 2017 نشان می‌دهد و بالاترین میزان سود عملیاتی سامسونگ تاکنون به شمار می‌رود. همچنین سود خالص سامسونگ در سه‌ماهه اخیر 11.69 تریلیون وان (حدود 10.8 میلیارد دلار) بوده است.

Samsung Q1 2018 Financial Results

گزارش مالی سامسونگ در سه‌ماهه نخست 2018 فراتر از پیش‌بینی‌های تحلیلگران بوده است. کارشناسان انتظار داشتند که سامسونگ در فصل اخیر، فروش 60 تریلیون وانی را در کنار سود 11 تریلیون وانی محقق سازد؛ اما عرضه زودهنگام گوشی‌های پرچمدا در ماه مارس سبب افزایش سودآوری این کمپانی در مقایسه با پیش‌بینی‌ها شده است. این در حالی است که مدل‌های پرچمدار سال گذشته این شرکت در آوریل 2017 عرضه شدند و به این ترتیب، فروش آنها در سه‌ماهه دوم 2017 مورد محاسبه قرار گرفته است. از این جهت تغییر زمان عرضه از سه‌ماهه دوم به فصل اول ممکن است سبب کاهش سود و میزان فروش سامسونگ در این مقطع زمانی شود.

مطابق اعلام سامسونگ، افزایش درآمد این شرکت در سه‌ماهه نخست، بیش از همه به لطف عملکرد چشمگیر کسب‌وکار نیمه‌رساناها و افزایش فروش اسمارت‌فون‌های پرچمدار این شرکت از جمله گلکسی اس9 و اس9پلاس بوده است.

Samsung Q1 2018 Financial Results

در گزارش سامسونگ الکترونیکس، جزئیات مربوط به نتایج مالی این شرکت در بخش‌های مختلف ارائه شده است که در ادامه نگاهی اجمالی به آن‌ها خواهیم داشت.

فناوری اطلاعات و ارتباطات همراه (IM)

– در سه‌ماهه نخست 2018، سامسونگ در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات همراه توانست به مجموع درآمد 28.45 تریلیون وان دست یابد که سود عملیاتی این بخش 3.77 تریلیون وان بوده است.

– در حالی که بازار با افت تقاضا برای گوشی‌ هوشمند و تبلت در فصل اخیر مواجه شده بود، عرضه اسمارت‌فون‌های سامسونگ به دلیل ارائه زودهنگام و فروش خوبافزایش پیدا کرده و موجب افزایش قابل توجه درآمد شده است.

– درآمد حاصل از کسب‌وکار شبکه نیز به سبب سرمایه‌گذاری‌ شرکای بزرگ خارجی در حوزه LTE و گسترش راهکارهای جدید برای بهینه‌سازی عملیات شبکه افزایش یافته است.

– سامسونگ پیش‌بینی کرده است که درآمد کسب‌وکار موبایل این شرکت در سه‌ماهه دوم به دلیل کاهش فروش مدل‌های پرچمدار با توجه به تقاضای پایین و افزایش هزینه‌های بازاریابی کاهش یابد.

Samsung Galaxy S9 Plus

سامسونگ گلکسی S9 پلاس

– سامسونگ در پی آن است که با گسترش فروشگاه‌های تجربه‌محور، تقویت همکاری با شرکا و گسترش برنامه‌های تبلیغاتی، از جمله تعویض کالای نو با کارکرده (یا trade-in)، فروش مناسب گلکسی اس9 و اس9پلاس را حفظ کند. این شرکت در نیمه دوم سال جاری میلادی با عرضه یک مدل پرچمدار جدید و حفظ فروش‌ گلکسی اس9 و اس9پلاس و مدل‌های پرچمدار سال گذشته، به دنبال تقویت فروش خود در بازار محصولات رده‌ بالا است.

– سامسونگ در پی آن است که در بخش کلان، مدل‌های جدیدی را برای بازارهای خاص معرفی و کانال‌های فروش آنلاین و آفلاین خود را تقویت نماید.

– این شرکت قصد دارد به طور مستمر روی گسترش اکوسیستم باز Bixby 2.0 سرمایه‌گذاری کند تا تجربه‌ای یکپارچه چند دستگاهی را به مصرف‌کنندگان ارائه دهد.

– در بخش کسب‌وکار شبکه، سامسونگ افزایش درآمد فصلی را برای سه‌ماهه دوم 2018 پیش‌بینی کرده است و روی گسترش کسب‌وکار LTE تمرکز خواهد کرد و مصمم است که در زمینه تجاری‌سازی نسل پنجم شبکه‌های همراه در جهان پیشگام باشد.

کسب‌وکار نیمه‌رساناها

– در سه‌ماهه منتهی به مارس 2018، سامسونگ در بخش کسب‌وکار نیمه‌رساناها موفق شد به مجموع درآمد 20.78 تریلیون وان دست یابد که سود عملیاتی در این بخش 11.55 تریلیون وان بوده است.

– عملکرد چشمگیر کسب‌وکار نیمه‌رساناها و حافظه سامسونگ از تقاضای زیاد برای تراشه‌های حافظه، جهت استفاده در سرورهای با ارزش افزوده بالا و محصولات گرافیکی نشأت گرفته است.

– تقاضا برای حافظه NAND با توجه به گسترش زیرساخت ابری و ادامه گرایش به محصولاتی با تراکم بالاتر پایداری خود را حفظ کرده است.

– سامسونگ با تمرکز بر فروش حافظه‌های موبایل با ظرفیت بالاتر و راهکارهای ارزش افزوده شامل SSDهایی با ظرفیت بیش از 2 ترابایت برای مراکز داده و بیش از 8 ترابایت برای سازمان‌ها، با تکیه بر تولید تثبیت‌شده NAND سه‌بعدی 64 لایه‌ای در کارخانه این شرکت واقع در شهر Pyeongtaek، درآمد قابل توجهی به دست آورده است.

Samsung Nand Flash

– به لطف رشد محصولات گرافیکی و سرورها، تقاضا برای حافظه DRAM قوی بوده است و در خصوص حافظه سرور نیز به سبب گسترش مداوم زیرساخت مرکز داده، همچنان قابل توجه است. از سوی دیگر، با توجه به رشد محتوا در تمام بخش‌ها، تقاضا برای DRAM موبایل افزایش ثابتی داشته است؛ در حالی که در خصوص حافظه PC در راستای الگوهای فصلی شاهد رشد متوسطی بوده‌ایم. در زمینه گرافیک نیز تقاضای کلی افزایش یافته است؛ زیرا تقاضای قوی برای کارت‌های گرافیکی و کارت‌های استخراج ارز رمزپایه (crypto-currency mining) وجود داشته است.

– مطابق پیش‌بینی سامسونگ، در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی، تقاضا برای NAND افزایش خواهد یافت. مراکز داده محرک کلیدی برای تقاضای SSD باقی خواهند ماند و پیش‌بینی شده است که تقاضا برای حافظه‌های موبایل با توجه به ادامه گرایش به ظرفیت بالا، افزایش یابد. سامسونگ به افزایش تأمین SSD با ظرفیت بالا برای سرورها ادامه خواهد داد و استراتژی‌هایی برای حافظه الکترونیکی (eStorage) در نظر خواهد گرفت.

– همچنین پیش‌بینی شده است که در نیمه دوم سال جاری میلادی، تقاضا برای حافظه‌های سرور و موبایل قوی باشد زیرا روند جایگزینی SSD به جای HDD تسریع خواهد شد و افزایش ظرفیت حافظه در بخش گوشی‌های هوشمند ادامه می‌یابد.

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir