مطالب داغ
صفحه اصلی » موبایل و تبلت » گزارش مالی اپل از سه‌ماهه منتهی به دسامبر 2019 – رشد درآمد آیفون در سایه تردید از ویروس کرونا

گزارش مالی اپل از سه‌ماهه منتهی به دسامبر 2019 – رشد درآمد آیفون در سایه تردید از ویروس کرونا

شرکت اپل در روز سه‌شنبه 28 ژانویه 2020 (8 بهمن 1398) گزارش مالی خود از سه‌ماهه اول سال مالی 2020 این شرکت، پایان یافته در 28 دسامبر 2019 را . اپل در این فصل که تعطیلات پایان سال را نیز در بر می‌گیرد موفق به کسب درآمد 91.8 میلیارد دلاری شده که با 9 درصد رشد نسبت به سال گذشته روبرو شده و با ثبت رکورد درآمدزایی، بالاتر از پیش‌بینی 88.5 میلیارد دلاری وال‌استریت قرار گرفته است. سود تقلیل یافته به ازای هر سهم در این سه‌ماهه، 4.99 دلار اعلام شده که افزایش سالیانه 19 درصدی را نشان می‌دهد. سهم فروش بازارهای بین‌المللی از این درآمد اپل، در این نوبت، 61 درصد اعلام شده است که نسبت به 62 درصد سال گذشته، تفاوت خاصی ندارد.

تیم کوک (Tim Cook) مدیرعامل اپل در رابطه با این گزارش ضمن ابراز هیجان از اعلام بالاترین رکورد درآمدزایی این شرکت تا به امروز، آن را نتیجه تقاضای قدرتمند برای گوشی‌های و  پرو و بالاترین رکورد برای بخش سرویس‌ها و پوشیدنی‌های این شرکت می‌داند. به گفته کوک، در زمان تعطیلات‌ پایان سال، تعداد دستگاه‌های نصب شده فعال این شرکت در سرتاسر مناطق جغرافیایی توزیع محصولات اپل به بیش از 1.5 میلیارد عدد رسیده که این موضوع از نگاه مدیرعامل این شرکت، شاهد قدرتمندی برای رضایت، ‌اشتیاق و تعهد کاربران و عاملی برای رشد در همه محصولات اپل بوده است.

Tim Cook مدیر عامل اپل

در همین رابطه، لوکا مائستری (Luca Maestri) مدیر مالی شرکت اپل نیز اینگونه می‌گوید: «عملکرد بسیار قدرتمند کسب و کار ما محرک [ثبت] بالاترین سود خالص [به میزان] 22.2 میلیارد دلار و ایجاد جریان نقدی عملیاتی 30.5 میلیارد دلار بوده است. ما همچنین با حفظ هدف‌مان در دست یافتن به یک جایگاه خنثی در زمینه [جریان] نقدی خالص در طی زمان، اقدام به بازگرداندن نزدیک به 25 میلیارد دلار به سهام‌داران در این سه‌ماهه مشتمل بر 20 میلیارد دلار بازخرید سهم و 3.5 میلیارد دلار سود سهام و معادل‌های آن کرده‌ایم.»

افزایش درآمد سالیانه اپل در زمیه فروش گوشی‌های آیفون یکی از عوامل محرک اصلی در افزایش بی سابقه درآمد اپل این سه‌ماهه به حساب می‌آید جایی‌که پس از چهار فصل پیاپی کاهش درآمدزایی در این بخش، بالاخره آیفون‌های این شرکت به رشد قابل‌قبولی در زمینه درآمد دست پیدا کرده‌اند. از مجموع درآمد 91.819 میلیارد دلاری اپل در این نوبت، سهم محصولات سخت‌افزاری و سرویس‌های اپل به ترتیب 79.104 و 12.715 میلیارد دلار بوده که هر دو نسبت به ارقام به ثبت رسیده در سال گذشته برای این دو بخش (به ترتیب 73.435 و 10.875 میلیارد دلار) با افزایش قابل توجه‌ای روبرو شده‌اند.

در بین مناطق جغرافیایی، بازار آمریکا با درآمد 41.367 میلیارد دلاری هنوز بالاترین سهم را از فروش محصولات این شرکت به خود اختصاص می‌دهد که نسبت به سال گذشته با افزایش نزدیک به 12 درصدی روبرو شده است. بازار اروپا با درامد 23.273 میلیارد دلاری و افزایش 14 درصدی در مکان دوم قرار داشته و چین (با درآمد 13.578 و افزایش 3 درصدی) و ژاپن (با درآمد 6.223 و کاهش درآمد 10 درصدی) جایگاه‌های سوم و چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.

در ادامه به بررسی میزان درآمد و سود بخش‌های مختلف شرکت اپل در سه‌ماهه منتهی به 28 سپتامبر 2020 می‌پردازیم.

آیفون: افزایش درآمد بعد از یک سال

آیفون‌های شرکت اپل در طی یک سال گذشته، افت بی‌سابقه‌ای را از لحاظ فروش و درآمدزایی تجربه کردند که تقریبا نمونه دیگری برای آن از زمان معرفی اولین آیفون به بازار نمی‌توان سراغ گرفت. در این بازه زمانی از ابتدای پاییز 2018 (منعکس‌شده در تا ابتدای پاییز 2019 (منعکس شده در گزارش مالی اپل از ، درآمد بخش آیفون در طی چهار فصل متوالی هر بار با افت مشخصی روبرو شد تا جایی‌که درآمد بخش آیفون در  برای اولین بار در طی هفت سال گذشته به کمتر از 50 درصد درآمد کل اپل کاهش پیدا کرد.

از راست به چپ آیفون 11، آیفون 11 پرو و آیفون 11 پرو مکس

این شرایط اما بالاخره در گزارش اخیر اپل از سه‌ماهه پایانی سال 2019 با تغییر روبرو شده و با درآمد 55.957 میلیارد دلاری نه‌تنها از پیش‌بینی 51.5 میلیارد دلاری وال‌استریت فراتر رفته بلکه در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته نیز با رشد 7.6 درصدی روبرو شده است. سهم درآمد آیفون از کل درآمد اپل در این نوبت، به نزدیک به 61 درصد می‌رسد. تیم کوک علت موفقیت بالای این رده را به عملکرد آیفون 11 و آیفون 11 پرو نسبت داده و از آن‌ها با عنوان قوی‌ترین مجموعه آیفون‌های اپل تا به امروز یاد کرده است.

آی‌پد: بازگشت به روند کاهشی

بخش تبلت‌های اپل که در گزارش مالی پیشین این شرکت یعنی سه‌ماهه منتهی به سپتامبر 2019 با 16.8 درصد افزایش درآمد روبرو شده بود این بار مجددا به شرایط کاهشی بازگشته و با ثبت درآمد 5.977 میلیارد دلاری، در مقایسه با درآمد زمان مشابه در سال گذشته یعنی 6.729 میلیارد دلاری با کاهش 11 درصدی روبرو شده است. به گفته اپل، 93 درصد از کاربران نهایی و 92 درصد از کاربران بیزینسی، از خرید آی‌پد راضی بوده‌اند.

Apple iPad 10.2

مک: حفظ شرایط ثابت

اپل در بخش کامپیوترهای مک نیز موفق به کسب رشد در درآمدزایی نشده و درآمد 7.160 میلیارد دلاری آن از این بخش در مقایسه با 7.416 میلیارد دلار سال گذشته با افت ناچیز 3 درصدی روبرو شده است. اپل البته از این شرایط ناراضی نبوده و ارائه مک‌بوک پروی 16 اینچی و مک پروی جدید را عواملی برای یک «سه‌ماهه قدرتمند» برای این رده برشمرده و از جدید بودن 93 درصد مشتریان مک و آی‌پد در این سه‌ماهه خبر داده است.

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir