مطالب داغ
صفحه اصلی » اخبار » شبكه چيست و چرا به شبكه نيازمنديم ؟

شبكه چيست و چرا به شبكه نيازمنديم ؟

شبكه ، سبب ارتباط تجهيزات IT با يكديگر ، ارتباط كاري شما با اينترنت و حتي خدماتي چون كنفرانس از راه دور و انتقال سريع فايلهاي گرافيكي و ويدئويي مي گردد .

اين خصيصه ، يعني ارتباط سريع و آسان كامپيوترها ( و ديگر دستگاهها ) با يكديگر سبب ارائه مزيتي افزونتر مي گردد . بنابراين جهت باقي ماندن در محيط تجاري رقابتي امـروز ، نيازمنــد شبكه اي كارآمد مي باشيم .

اصطلاحات پايه :

شبكه داراي تعاريف متعددي است . لكن اكثر قريب به اتفاق مردم معتقدند كه شـبكه مجموعه اي است متشكل از دو يا چند كامپيوتر متصل به هم . كاربران مي توانند از طريق اتصال كامپيوترها به شبكه ، فايلها و تجهيزات جانبي همچون مودمها ، پرينترها ، درايورهاي پشتيبان نوارها و يا درايورهاي CD-ROM را با يكديگر به اشتراك بگذارند .

به واسطه ارتباط شبكه ها در مكانهاي مختلف – از طريق خدمات در دسترس شركتهاي تلفن – كاربران به قابليتهاي زيادي دست مي يابند كه از جمله آنها مي توان به : توانايي ارسال E- MAIL، به اشتراك گذاري لينكها به اينترنت و برگزاري كنفرانس ويدئويي بلادرنگ با كاربران دوردست اشاره كرد .

سه اصطلاح معمول مباحث در شبكه عبارتند از : “ بسته ها “ ، “ درگاهها “ و “ پهناي باند “ .

معمولاً سيستمهاي شبكه ، داده ها را در قالبهاي كوچكتري تحت عنوان “ بسته “ انتقال مي دهند و هر بسته عبارت است از اطلاعاتي در مورد مقصد و نوع داده هاي داخلي . اين بدان معناست كه مثلاً يك پيغام e-mail مي تواند به بخشهاي كوچكتر تقسيم شده و در بسته هاي داده اي مختلف حمل شود . آنگاه كامپيوترهاي هر دو سوي ارتباط ، با قرار دادن اين بسته ها در كنار هم ، بـه پــيام اصلي دست مي يابند .

“ درگاه “ عبارت است از سوكتي كه در پشـت دسـتگاه قرار گرفتــه و سبب اتصال كابــل مي شود . به عنوان مثال ، مي توانيد 8 دستگاه را به يك سوئيچ 8 پورته متصل نمائيد . برخي دستگاهها به منظور ارتباط داخلي با دستگاه هاي مشابه ، از يك يا دو پورت افزوده برخوردارند ، لذا يك دستگاه 8 پورتي مي تواند به يك دستگاه 16 پورتي متصل شده و در نتيجه 24 پورت جهت اتصال فراهم سـازد .

“ پهناي باند “ عبارت است از مقدار اطلاعاتي كه در هر ثانيه از سيمها و در طول دستگاه شبكه منتقل مي شود . اين مقدار معمولاً بر حسب بيت در ثانيه ( bps ) اندازه گيري مي شود . يك مودم معمولي قادر است حدود 30 تا 50kbs را انتقال دهد ( 30 تا 50 هزار بيت در ثانيه ) ، اين در حالي است كه يك شبكه محلي اترنت از قابليت انتقال 10mbps ( در حدود 10 بيليون بيت در ثانيه ) برخوردار است .

اجزاي شبكه بندي :

سرويس گيرنده ها و سرورها :

با توسعه شبكه ها و افزايش تعداد كامپيوترها ، يكي از كامپيوترها نقش سرور را – مركز اصلي ذخيره سازي فايلها يا برنامه هاي كاربردي اشتراكي – به عهده مي گيرد . علاوه بر اين سرورها ، امكان ارتباط با تجهيزات جانبي همچون پرينترها را فراهم مي سازند . با تنظيم يكي از كامپيوترها به عنوان سرور اختصاص يافته مي توانيد از صرف هزينه هاي اضافي اجتناب كنيد . به كامپيوترهاي متصل شده به سرور ، سرويس گيرنده گفته مي شود . شايان ذكر است كه شما هيچ نيازي به داشتن يك سرور اختصاصي در شبكه تان نداريد . بلكه مي توانيد تنها با ارتباط تعدادي از كامپيوترها به هم ، يك شبكه بندي “ نظير به نظير “ ايجاد كنيد . به اين ترتيب كاربران مي توانند فايلها و E-MAIL ها را با يكديگر مبادله كرده ، فايلها را برروي هارد درايو يكديگركپي كرده و حتي از پرينتر متصل به يك كامپيوتر استفاده كنند . اما با افزايش تعداد كاربران شبكه ، مسئوليت وظايف مديريتي و اساسي همچون پشتيباني فايل و ارتقا برنامه ها ، بر دوش سرور اختصاص يافته مي افتد .

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir