مطالب داغ
صفحه اصلی » تکنولوژی » تحولات دنیای موبایل درسال ۲۰۱۵

تحولات دنیای موبایل درسال ۲۰۱۵

تحولات دنیای موبایل درسال ۲۰۱۵

تغییرات احتمالی در سال 2015
گجت ها در سال 2015

اعتقاد ما بر این است که دنیا در حال حرکت به سمت «موبایل» است و به تدریج مفهوم موبایل و دستگاه‌های وابسته به آن به مهم‌ترین ابزارهای بشری و اصلی‌ترین آن‌ها در دنیای تکنولوژی تبدیل خواهند بود. سال ۲۰۱۴ و تحولات آن، این موضوع را به خوبی نشان داد و اکنون سال ۲۰۱۵ قرار است تحولات دنیای موبایل را سرعت و توسعه دهد.

به گزارش «تابناک»، در حالی که شما حتما پیش از این گوشی هوشمند، تبلت یا لپ‌تاپ مورد نظر خود را خریداری کرده باشید، ‌ممکن است همچنان برای شما جالب باشد که برای دنیای ابزارهای موبایل در آینده باید انتظار چه چیزی را داشته باشید و سازندگان ابزارهای موبایل چه اهداف و تحولاتی ‌برای آینده نه چندان دور در نظر دارند.

این کنجکاوی عادی‌‌ همان چیزی است که بسیاری از کاربران را در رابطه آینده تکنولوژی و تحولات آن مشتاق و منتظر نگاه می‌دارد. واقعیت نیز این است که در ‌‌نهایت این مصرف‌کنندگان و کاربران هستند که خط سیر دنیای تکنولوژی را برای سازندگان ترسیم خواهند کرد.

آنچه به شکل خیلی ساده و در نگاه نخست می‌توان فهمید این است که با مشاهده روندهای دنیای تکنولوژی در پایان هر سال، می‌توان پیش بینی‌هایی در خصوص تحولات سال آینده داشت. ما در اینجا چهار تحولی را که احتمالا باید برای سال ۲۰۱۵ در دنیای موبایل یعنی مهم‌ترین بخش دنیای تکنولوژی، انتظار آن‌ها را داشته باشیم، به شما معرفی می‌کنیم.

منتظر این تحولات در دنیای موبایل برای سال 2015 باشید

۱– انتظار وضوح های بالاتر در حد 4K

تا کنون نیز برخی ‌گوشی‌های هوشمند، قابلیت عکاسی و فیلمبرداری با وضوح ۴K را برای کاربران ارائه کرده‌اند. همچنین شاهد به‌کار‌گیری صفحه نمایش‌هایی با این وضوح در برخی از دستگاه‌ها بوده‌ایم؛ اما تاکنون قدرت پردازشگرهای این دستگاه‌ها، امکان دیدن وید‌ئو‌ها و انجام بازی‌ها با وضوح ۴K را با تمام شکوه و جلال آن‌ها فراهم نمی‌آورد.

اما تولید و به‌کارگیری پردازشگر Qualcomm Snapdragon ۸۱۰ در پایان سال ۲۰۱۴ امید‌ها را برای رسیدن به این اهداف تا حد زیادی بالا برده است. بدون شک در آینده نزدیک، گوشی‌های هوشمند و به ویژه تبلت‌ها قابلیت پخش تصاویر در این وضوح را با تمامی ویژگی‌های خاص آن فراهم خواهند کرد. این موضوع سرویس‌های Video Streaming و تولید‌کنندگان نرم‌افزارهای موبایل را وارد چالشی جدید برای تطبیق با این استاندارد خواهد کرد.

منتظر این تحولات در دنیای موبایل برای سال 2015 باشید

۲ ـ رشد تولید و علاقه کاربران به فبلت‌ها

فبلت‌ها را دوست داشته باشید یا از آن‌ها متنفر باشید، این موضوع را باید به یاد داشته باشید که این دستگاه‌ها قرار است همچنان در بازار ‌بمانند. این دستگاه‌های تقریبا جدید که مرز بین گوشی هوشمند و تبلت را محو کرده‌اند، شروعی آهسته را در تولید در ابتدای سال ۲۰۱۳ داشتند، ولی در ‌سال ۲۰۱۴ به سرعت رو به توسعه، تنوع و گسترش استفاده در بین کاربران داشته‌اند.

در سال ۲۰۱۵ بدون شک فبلت‌ها سهم بیشتری ‌نسبت به سال ۲۰۱۴ در بازار موبایل خواهند داشت. به رغم ظاهر نه چندان موجه این دستگاه‌ها، اکنون تعداد کاربرانی که گوشی‌های هوشمند خود را به مقصد صفحه نمایش‌های بزرگ‌تر ترک می‌کنند، رو به افزایش است و این موضوع برای بازار فبلت‌ها نوید یک آینده خوب را می‌دهد.

منتظر این تحولات در دنیای موبایل برای سال 2015 باشید

۳ – سال ۲۰۱۵ سال شبکه‌های اجتماعی موبایل

تعداد ابزارهایی‌هایی که عملا انسان‌ها را از سراسر جهان به یکدیگر وصل کرده و آن‌ها را در ارتباط با هم قرار می‌دهند، به سرعت در حال افزایش و محبوبیت آن‌ها نیز در حال گسترش است. در این میان به ویژه ابزارهایی که عملا برای پلتفرم موبایل طراحی شده‌اند، مورد توجه خاص کاربران قرار دارند و App‌هایی نظیر وایبر و واتس اپ در بازار جهانی موبایل تأثیرات شگفتی داشته‌اند.

پیام کاملا روشن‌ است: افراد می‌خواهند با یکدیگر مرتبط باشند و این ارتباط را به ساده‌ترین و در دسترس‌ترین وجه آن تجربه کنند. در نتیجه، پلتفرم موبایل و App‌های ارتباطی سال ۲۰۱۵ را تسخیر خواهند کرد و این سال به احتمال بسیار، ‌سال شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی موبایل خواهد بود.

منتظر این تحولات در دنیای موبایل برای سال 2015 باشید

۴ ـ ظهور تکنولوژی‌های جدید در باتری و ذخیره انرژی

دیگر هیچ یک از ما کاربران موبایل در این نکته شکی نداریم ‌میزان انرژی که اکنون باتری گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های ما قادر به ذخیره آن هستند، برای انجام همه کارهای ما با این ابزار‌ها در ‌یک روز کفایت نمی‌کند. زمان زیادی از توجه کاربران و تولید کنندگان سخت‌ افزار و نرم‌افزار به این موضوع و چاره اندیشی برای آن نمی‌گذرد.

گزارش‌هایی وجود دارد از اینکه اکنون تلاش‌های جدی برای رفع این محدودیت صورت گرفته و برخی از آن‌ها بسیار امیدوار‌کننده است، به گونه‌ای که تا سال ۲۰۱۶ این نگرانی تا حد زیادی رفع خواهد شد؛ از تولید گوشی‌های هوشمند جدید با مفاهیم ابتکاری تا تلاش دانشگاه هاروارد برای تولید نسل جدیدی از باتری‌ها همه به این امر منتج خواهند شد که تا سال ۲۰۱۶ مشکل باتری برای بسیاری از کاربران رفع خواهد شد.

همچنین موضوع ظهور باتری‌های بسیار کوچک با قابلیت ذخیره انرژی طولانی مدت از جمله مواردی است که به احتمال بسیار ‌در سال ۲۰۱۵ شاهد آن خواهیم بود.

منبع: تابناک

درباره سجاد قلمبر

سجاد قلمبر هستم متولد 14 فروردین 73 دانشجوی رشته معماری در دانشگاه علمی کاربردی اهواز. توسعه دهنده وب و رابط کاربری(User Interface) و علاقه مند به طراحی گرافیک هستم و همیشه به دنبال سبک و مُتدهای جدید دیزاین. فوق العاده عاشق موزیک اینسترومنتال (بی کلام) و کارهای دَن گیبسون ، سکرت گاردن ، ونجلیس و شلتر پوینت رو دنبال میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir