مطالب داغ
صفحه اصلی » موبایل و تبلت » بررسی صفحه کلید و ماوس Sculpt Comfort مایکروسافت

بررسی صفحه کلید و ماوس Sculpt Comfort مایکروسافت

با زومیت و بررسی صفحه کلید و ماوس Sculpt Comfort محصول مایکروسافت همراه باشید.

مدتی است که مایکروسافت توجه زیادی به ساخت و توسعه وسایل جانبی رایانه‌های شخصی نشان می‌دهد و در زمینه ساخت و تولید محصولاتی مانند صفحه کلید، ماوس و هدست فعالیت خود را بیشتر گسترش داده است. در بازاری که نام‌های قدیمی مانند لاجیتک این بخش از بازار را قبضه کرده‌اند، مایکروسافت کار بسیار سختی برای موفق شدن در پیش دارد. با این حال این شرکت سعی دارد با عرضه وسایل جانبی باکیفیت و با قیمت مناسب و نوآوری‌های خاص، طیف جدیدی از کاربران را به خود جذب کند.

یکی از محصولات جالب Microsoft، باندل صفحه کلید و ماوس Sculpt Comfort است. مایکروسافت اعلام کرده که این باندل و به‌خصوص کیبورد آن، برنامه‌نویسان، تایپیست‌ها و ژورنالیست‌ها را هدف قرار داده است. البته این اولین باری نیست که مایکروسافت صفحه کلیدهای ارگونومیک را تولید کرده است و تجربه این شرکت در ساخت چنین محصولاتی، به سال ۱۹۹۴ و صفحه کلید Natural بازمی‌گردد. آیا مایکروسافت توانسته است با این باندل، این طیف از افراد را راضی کند؟‌ با زومیت و بررسی باندل صفحه کلید و ماوس Sculpt Comfort همراه باشید.

مشخصات فنی:
کیبورد

طول: ۴۵۳ میلی‌متر
عرض: ۲۱۳ میلی‌متر
نوع ارتباط: بی‌سیم
نوع باتری: ۲ عدد باتری آلکالاین AAA (موجود در باندل)
ماوس

طول: ۱۱۱ میلی‌متر
عرض: ۶۸.۵ میلی‌متر
نوع باتری: ۲ عدد باتری آلکالاین AA (موجود در باندل)
طراحی
مهم‌ترین مشخصه صفحه کلید اسکالپت کامفورت مایکروسافت، طراحی آن است. ظاهر این صفحه کلید، با بقیه کیبوردهایی که تا به حال دیده‌اید تفاوت‌های اساسی دارد و بنا به ادعای مایکروسافت، این کیبورد ارگونومی بسیار مناسبی دارد تا کسانی که زیاد با صفحه کلید تایپ می‌کنند، دچار مصدومیت‌های مچ دست رایج نشوند. البته این اولین باری نیست که مایکروسافت چنین صفحه کلیدی تولید می‌کند. برادر بزرگ‌تر Sculpt Comfort، اسکالپت ارگونومیک نام دارد که طراحی‌اش کاملا با طراحی سنتی که ما از صفحه کلیدها در ذهن داشتیم، تفاوت دارد. با این حال اسکالپ کامفورت در عین اینکه «صفحه‌کلید بودن» خود را حفظ کرده است، سعی دارد با تغییراتی جزئی در طراحی محصول جدیدش، به کسانی که زیاد با صفحه کلید سروکار دارند، کمک کند.

اولین تفاوت چشمگیر این کیبورد، طراحی مواج آن است. صفحه کلیدهای سنتی، یک مستطیل ساده هستند اما صفحه کلید اسکالپت کامفورت، طراحی مستطیل شکلی ندارد و کل صفحه کلید، طراحی‌ مواجی دارد. این طراحی باعث می‌شود هنگام تایپ کردن، مچ‌های دستان شما احساس راحتی بیشتری بکنند. از طرف دیگر، محل قرارگیری کف دست روی کیبورد نیز طراحی مواج اسکالپ کامفورت را حفظ کرده است و روکشی نرم باعث می‌شود هنگامی که کف دستان خود را در این محل قرار می‌دهید، احساس راحتی کنید. این محل قرارگیری را می‌توانید به‌راحتی از صفحه کلید جدا کنید.

همه می‌دانیم که اکثر قریب به‌اتفاق صفحه کلیدهای رایانه‌های شخصی، دارای پایه‌هایی برای تنظیم ارتفاع کیبورد هستند و این پایه‌ها معمولا در زیر کیبورد و در قسمت بالایی آن تعبیه شده است تا کاربر بتواند بنا به نیاز خود، ارتفاع صفحه کلیدش را تنظیم کند و بتواند به بالاترین حد راحتی دست پیدا کند. در اسکالپت کامفورت نیز چنین پایه‌ای وجود دارد؛ اما تفاوت بنیادی این پایه‌ها در محل قرارگیری آن‌ها است. بر خلاف صفحه‌ کلیدهای معمول، پایه‌های تنظیم ارتفاع صفحه کلید اسکالپت کامفورت در قسمت جلویی آن قرار گرفته‌اند. در ابتدا ممکن است این مسئله کمی غیرمعقول به نظر برسد و شما نتوانید با آن ارتباط برقرار کنید اما کافی است مدتی با کیبورد در این حالت کار کنید تا پس از گذشت مدتی، بازگشت به کیبوردهای سنتی برای شما سخت باشد.

دیگر تفاوت اساسی این صفحه کلید، دکمه اسپیس آن است. مایکروسافت سعی کرده است با نوآوری جدید خود، کار را برای کسانی که زیاد تایپ می‌کنند، راحت‌تر کند. دکمه اسپیس اسکالپت کامفورت، از دو بخش تشکیل شده است. یکی از بخش‌های این دکمه اسپیس، کار سنتی اسپیس یعنی ایجاد فاصله و قسمت دیگر آن وظیفه دکمه Backspace را بر عهده دارد. همان‌طور که در بخش مشخصات کلی صفحه کلید اعلام شد؛ دو باتری نیم‌قلمی، نیروی لازم برای این صفحه کلید را تأمین می‌کنند و صفحه کلید و ماوس هر دو توسط یک دانگل به‌صورت بی‌سیم به رایانه شخصی شما متصل می‌شوند.

در قسمت بالایی صفحه کلید اسکالپت کامفورت، سوییچی وجود دارد که با تغییر وضعیت آن می‌توانید عملکرد دکمه‌های فانکشن را تغییر دهید. با قرار دادن کلید در وضعیت سفید، کلیدهای بالایی صفحه کلید، تبدیل به کلیدهای معمول فانکشن می‌شوند و با قرار دادن آن در وضعیت آبی، کلیدها در وضعیت میانبرهای مخصوص ویندوز قرار می‌گیرند. به‌طور مثال، با قرار داشتن کلید در وضعیت آبی، فشردن دکمه F5، شما را وارد بخش جستجوی ویندوز خواهد کرد.

هر چقدر که صفحه کلید این باندل با صفحه کلیدهای سنتی متفاوت است، ماوس آن، شبیه به دیگر ماوس‌های رایج بازار است با این حال مایکروسافت سعی کرده که اصول ارگونومی را در طراحی ماوس این باندل نیز رعایت کند و این مسئله هنگامی که برای اولین بار آن را در دست می‌گیرید، کاملا مشهود است. علاوه بر دکمه‌های کلیک راست و چپ و چرخ اسکرول، یک دکمه ویندوز در قسمت چپ ماوس تعبیه شده است که با فشردن آن، منوی استارت ویندوز فعال می‌شود. چرخ اسکرول این ماوس علاوه بر بالا و پایین، به سمت چپ و راست نیز حرکت می‌کند. شاید بتوان تنها مشکل این ماوس را، طراحی نامتقارن آن دانست که استفاده از آن را برای افراد چپ‌دست غیرممکن می‌کند. در قسمت تحتانی ماوس این باندل، علاوه بر قرار گرفتن دکمه خاموش/روشن، مایکروسافت جایگاهی تعبیه کرده است تا شما دانگل خود را در آن قرار دهید و اگر قصد داشته باشید ماوس خود را از جایی به جای دیگر حمل کنید، دانگل خود را گم نکنید. این ماوس برای روشن شدن نیاز به دو باتری قلمی دارد. با فشردن دکمه‌ای که روی این ماوس قرار دارد، روکش آن بالا می‌آید و شما می‌توانید باتری‌ها را در زیر این روکش جای دهید.

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir