مطالب داغ
صفحه اصلی » موبایل و تبلت » آشنایی با Google Lens و سرویس‌های واقعیت افزوده مشابه

آشنایی با Google Lens و سرویس‌های واقعیت افزوده مشابه

از زمان ظهور تلفن‌های همراه و به دنبال آن گوشی‌های هوشمند، اجزای سخت‌افزاری و سرویس‌های مختلفی در کانون توجه تولیدکنندگان، توسعه‌دهندگان و کاربران قرار گرفته‌اند. از اندازه صفحه‌نمایش و تعداد هسته‌های پردازنده گرفته تا ظهور دوربین در دستگاه‌های همراه، سرویس‌های پیام‌رسان، دوربین سلفی، و به تازگی دوربین‌های دوگانه. در حال حاضر هوش مصنوعی (AI) یکی از داغ‌ترین و مهم‌ترین زمینه‌های تحقیق و توسعه در دنیای تکنولوژی‌ به شمار می‌رود. بسیاری از شرکت‌های بزرگ از جمله گوگل، فیس‌بوک، آمازون و  با تمرکزی ویژه روی این موضوع، در تلاش برای توسعه هوش مصنوعی و استفاده از آن هستند. یکی از کاربردهای مورد توجه و جذاب هوش مصنوعی، استفاده از آن برای شناسایی عناصر مختلف موجود در محیط اطراف کاربر است.

Introducing Google Lens Service

این کار با بهره‌گیری از دوربین تلفن همراه و خلق واقعیت افزوده بر اساس آن انجام می‌شود. موفقیت‌های کسب شده توسط گوگل، سامسونگ و فیس‌بوک در این زمینه نشان از آن دارد که شاید در آینده‌ای نه چندان دور، نقش اصلی دوربین‌ گوشی‌های همراه از وسیله‌ای برای ثبت تصاویر و خاطرات کاربران به چشمانی برای هوش مصنوعی همراه کاربر تغییر یابد. Google Lens و Samsung Bixby Vision نمونه‌هایی اولیه از این تکنولوژی هستند که با وجود تمام محدودیت‌ها و نقص‌های قابل انتظار از یک محصول نرم‌افزاری جدید و در حال توسعه، چشم‌اندازی را از آینده هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و دوربین‌های هوشمند به تصویر می‌کشند.

Google Lens چیست و چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

Google Lens یک تکنولوژی مبتنی بر هوش مصنوعی است که با استفاده از دوربین تلفن همراه و به کمک الگوریتم‌های یادگیری عمیق (deep learning) عنصری از محیط که در مقابل دوربین قرار دارد را شناسایی و درک نموده، بر اساس شناخت خود اطلاعات و خدماتی را در ارتباط با آن عنصر به کاربر ارائه می‌کند. به عبارت دیگر، این تکنولوژی را می‌توان نوعی موتور جست‌وجوی هوشمند خواند که به جای متن، جست‌وجو را بر اساس تصاویر دریافتی از دوربین انجام می‌دهد. از این جهت Google Lens شباهت زیادی به محصول قدیمی‌تر گوگل با نام Google Goggles دارد. اپلیکیشنی که حدود 7 سال پیش (در سال 2010) عرضه گردیده و قادر بود تا با دریافت عکسی از یک سوژه مشخص، با استفاده از موتور جست‌وجوی گوگل جست‌وجویی در مورد آن انجام دهد. اگرچه Goggles در این 7 سال چندان مورد توجه و استقبال عمومی کاربران قرار نگرفت، اما به نظر می‌رسد تجربه خوبی را برای تیم‌های تشخیص تصویر و هوش مصنوعی گوگل به همراه داشته، در نهایت زمینه‌ساز توسعه محصول پیشرفته‌تر و کامل‌تری شده است. Google Lens نسبت به پدر خود — یعنی Google Goggles – هوشمند‌تر است، توانایی‌هایی بیش‌تری دارد، و بر خلاف Goggles یک اپلیکیشن عادی نبوده و به عنوان یک سرویس درون‌ساز در سیستم‌عامل اندروید می‌تواند در دل دیگر اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار گیرد. به علاوه، نتایج جست‌وجوهای Google Lens تنها به ارائه اطلاعات محدود نبوده و ممکن است اقدامات و خدمات مختلفی را نیز شامل شود. این سرویس جدید نه تنها می‌تواند آن‌چه از طریق دوربین می‌بیند را شناسایی نماید، بلکه قادر است آن را شناخته و ارتباطش با دیگر اطلاعات موجود در پایگاه داده‌های گوگل را درک نماید.

Introducing Google Lens Service

به عنوان مثال، Google Lens با مشاهده یک گل از دریچه دوربین گوشی کاربر قادر خواهد بود تا آن را شناخته و اطلاعات مختلفی از جمله نام، گونه، خصوصیات، شرایط محیطی مناسب برای رشد، و در صورت تمایل کاربر احتمالا آدرس نزدیک‌ترین گل‌فروشی برای خرید آن را ارائه نماید. همچنین هنگامی که به محیطی جدید وارد شده و قصد استفاده از Wi-Fi را داشته باشید، با عکس گرفتن از برچسب یا کارت حاوی SSID (نام شبکه وای-فای) و رمز عبور، Google Lens متوجه خواست شما مبنی بر اتصال به شبکه جدید Wi-Fi شده و این کار را بدون نیاز به دخالت شما انجام می‌دهد. به شکلی مشابه این سرویس جدید امکان شناسایی اطلاعات شخصی و ارتباطی از جمله نام و نام خانوادگی، شماره تلفن، آدرس فیزیکی، آدرس ایمیل، صفحه فیس‌بوک و توییتر از روی کارت‌ها یا پوسترهای تبلیغاتی را فراهم آورده و قادر خواهد بود تا اطلاعات به‌دست آمده را به Contactهای شخصی ذخیره شده روی تلفن همراه اضافه، با شخص مورد نظر تماس برقرار کرده یا از طریق اپلیکیشن Gmail اقدام به ارسال ایمیل به آدرس مربوطه نماید.

دیگر قابلیت Google Lens امکان شناسایی مناظر طبیعی، بناهای تاریخی، ساختمان‌های معروف، رستوران‌ها، سینماها و کافه‌ها از روی عکس مکان فیزیکی یا بروشور تبلیغاتی آن‌هاست. با دیدن یک رستوران در خیابان کافی‌ست تا به کمک دوربین آن را به Google Lens نشان داده و بدین ترتیب اطلاعاتی از جمله نظرات، امتیاز کاربران، تصاویر محیط داخلی و غذاها، ساعات کار رستوران، آدرس و شماره تلفن آن را دریافت نمایید. بر اساس اطلاعات دریافت شده در صورتی که تمایل داشته باشید بعدا همراه با خانواده یا دوستان به آن مراجعه کنید، می‌توانید از  بخواهید تا موقعیت آن را به مکان‌های مورد علاقه شما اضافه نموده و قراری را به این منظور در تقویم ثبت نماید. هنگام سفر می‌‌توانید از Google Lens و Google Assistant به عنوان یک راهنمای شخصی و تمام وقت استفاده نموده، با گرفتن دوربین تلفن همراه خود به سمت مناظر و بناها، اطلاعات مختلفی را در مورد آن‌ها به‌دست آورید. Google Lens می‌تواند با دیدن یک سینما اطلاعات مربوط به شرایط و امکانات آن سینما، فیلم‌های در حال اکران و زمان‌بندی اکران آن‌ها را از اینترنت استخراج نموده و شما را در تهیه بلیط به صورت آنلاین یاری دهد. به همین ترتیب لنز گوگل با دریافت عکس مربوط به بیلبورد یا پوستر تبلیغاتی یک کنسرت موسیقی احتمالا قادر خواهد بود تا اطلاعاتی را در مورد آن خواننده یا گروه موسیقی ارائه داده و شما را به اپلیکیشن یا سایتی معتبر برای خرید بلیط آن کنسرت هدایت نماید.

Introducing Google Lens Service

لازم به ذکر است که توانایی Google Lens به شناسایی یک عنصر در تصویر محدود نمی‌گردد. در شرایطی که بیش از یک عنصر در تصویر توسط لنز تشخیص داده شود، در قسمت بالایی پنجره‌ باز شده لیستی از موارد شناسایی شده به صورت یک نوار برای کاربر به نمایش درآمده و با انتخاب هر یک، بر حسب ماهیت آن عنصر اطلاعات و خدماتی به وی ارائه می‌شود. به عنوان مثال چنان‌چه تصویری از پوستر یا بیلبورد تبلیغاتی مربوط به یک کنسرت موسیقی را به Google Lens نشان دهید، عناصری از تصویر که شناسایی می‌شود ممکن است شامل خواننده یا گروه موسیقی مورد نظر، وب‌سایت مربوط به خرید بلیط و محل برگزاری کنسرت که تصویری از آن روی بیلبورد دیده می‌شود باشد. به همین ترتیب اطلاعات و خدمات ارائه شده بر اساس این عناصر تصویر احتمالا عبارت خواهند بود از: اطلاعات کلی در مورد خواننده یا گروه موسیقی، امکان گوش دادن به نمونه‌هایی از آهنگ‌ها و احتمالا خرید آن‌ها، مشاهده زمان‌بندی برگزاری کنسرت، خرید بلیط به‌صورت آنلاین، ثبت زمان مربوط به بلیط خریداری شده روی تقویم برای یادآوری، ثبت شماره تماس ذکر شده در پایین تصویر، و مشاهده محل برگزاری کنسرت روی Google Maps.

مواردی که در بالا اشاره شد، بخشی از قابلیت‌هایی‌ست که Google Lens در حال حاضر و یا در آینده نزدیک در اختیار کاربران خود خواهد گذاشت. اما با توجه به پتانسیل بالای این سرویس جدید گوگل، انتظار می‌رود که در آینده با یکپارچه شدن هر چه بیشتر Google Lens با دیگر سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های گوگل، شاهد افزایش کارایی و گسترش قابل توجه مجموعه قابلیت‌های آن باشیم. به راحتی قابل تصور است که این سرویس در آینده‌ای نه چندان دور بتواند عناصر مختلف موجود در عکس‌های کاربر را با اطلاعات شخصی، علاقه‌مندی‌ها و سابقه جست‌وجوهای او مرتبط نموده، بر همان اساس نتایج و خدماتی کاربردی را به کاربر ارائه نماید. در نمونه‌ای ساده Google Lens می‌تواند اشخاص مختلف را در عکس‌های شما شناسایی نموده و با جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات از منابع مختلف، تصاویر را بر اساس اشخاص حاضر در آن‌ها و یا جمع‌های دوستان، همکاران و خانواده دسته‌بندی نموده، بر اساس نیاز شما در زمان‌های مناسب و در اپلیکیشن‌های مختلف مورد استفاده قرار دهد.

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir