مطالب داغ
صفحه اصلی » موبایل و تبلت » آشنائی با بازی‌های Battle Royale و بهترین عناوین این سبک برای دستگاه‌های همراه

آشنائی با بازی‌های Battle Royale و بهترین عناوین این سبک برای دستگاه‌های همراه

ی 5 سال گذشته بازی‌های سبک Battle Royale بسیاری از طرفداران بازی‌های کامپیوتری را در سرتاسر دنیا مجذوب خود نموده و به پدیده دنیای بازی‌های ویدئویی در یک دهه گذشته بدل گردیده‌اند. فرود بازیکنان از سراسر دنیا در یک جزیره مجازی، رقابت برای به دست آوردن سلاح و تجهیزات، فرار از بمباران هوایی، تلاش برای رسیدن به مناطق امن، کمک به هم‌تیمی‌ها، کشتن دیگران، به غارت بردن دارایی آن‌ها و تلاش برای زنده ماندن به عنوان آخرین بازمانده، همگی دست به دست هم داده و سبکی جذاب از بازی‌های ویدئویی را شکل بخشیده‌اند.

Battle Royale Games Overview

سبکی با عناوینی درخشان هم‌چون PlayerUnknown’s Battlegrounds و Fortnite که پس از غوغا برپا کردن در دنیای کامپیوترهای شخصی و کنسول‌ها، اکنون پا به دنیای موبایل گذاشته و در کنار رقبایی دیگر رقابتی داغ را آغاز نموده‌اند. در این مطلب قصد داریم شما را با سبک Battle Royale و بهترین نمونه‌های موجود از آن برای دستگاه‌های همراه آشنا کنیم.

آشنایی با سبک Battle Royale

Battle Royale یا Battle Royal سبکی نسبتا جدید از بازی‌های ویدئویی و تلفیقی از بازی‌های سبک بقا، تیراندازی و نبرد تا رسیدن به آخرین نفر است. در این‌گونه بازی‌ها که به صورت کاملا آنلاین انجام می‌شوند، به طور معمول تعداد نسبتا زیادی از بازیکنان بدون هیچ‌گونه تجهیزات اولیه یا در مواردی با اندکی تجهیزات در یک منطقه محصور و ایزوله قرار داده می‌شوند تا برای به دست آوردن سلاح، دارو و تجهیزات مختلف به جست‌وجو بپردازند، درون منطقه امنی که دائما در حال کوچک شدن است باقی مانده و در همین حال تلاش کنند تا با زنده ماندن و به قتل رساندن دیگران عنوان آخرین بازمانده را از آن خود نمایند.

Battle Royale Games Overview

نام این سبک از یک فیلم ژاپنی مربوط به سال 2000 میلادی با نام Battle Royale (تصویر بالا) گرفته شده است. فیلمی که روایت‌گر یک رقابت و مبارزه تا آخرین نفر درون یک منطقه در حال کوچک شدن است. اما شعله اصلی این بازی‌ها با انتشار فیلم The Hunger Games در سال 2012 میلادی روشن گردید. فیلمی پرفروش و پرطرفدار، بر اساس یک مسابقه بی‌رحمانه که در آن تعدادی جوان و نوجوان درون یک منطقه محصور و پرخطر قرار داده شده، مجبور به مبارزه با یک‌دیگر می‌گردند تا سرانجام آخرین بازمانده امکان خروج و نجات از آن منطقه را پیدا کند. اندکی پس از انتشار این فیلم، افزونه‌ای با نام Hunger Games – که بعدا به Survival Games تغییر نام یافت – با الهام از آن برای بازی معروف Minecraft منتشر شد تا تجربه بازی به سبک Battle Royale را برای بازیکنان به ارمغان آورد. در سال 2013 توسعه‌دهنده‌ای با نام واقعی Brendan Greene و نام مستعار Player Unknown، یک mod یا افزونه تغییردهنده به نام DayZ را با الهام از همان فیلم ژاپنی برای بازی آنلاین ARMA 2 منتشر نمود. در واقع پیش از آن‌که شاهد بازی‌های مستقلی از این نوع باشیم، سبک Battle Royale به صورت افزونه‌ و mod برای بازی‌های بزرگ آنلاین در سبک بقا همچون Minecraft ،ARMA 3 ،ARMA 2 و H1Z1 وارد دنیای بازی‌های ویدئویی شد.

Brendan Greene پس از انتشار دو mod پرطرفدار خود برای بازی‌های ARMA 2 و H1Z1، به عنوان مشاور به تیم توسعه‌دهندگان H1Z1 پیوست. بدین ترتیب H1Z1 که یک بازی بقا در دنیای زامبی‌ها به شمار می‌رفت، به دو بازی مجزا تقسیم گردید. یک عنوان با همان سبک بقای قدیمی به کار خود ادامه داده و دیگری با همکاری Greene به سبک Battle Royale و تحت عنوان H1Z1: King of the Kill در دست طراحی و توسعه قرار گرفت. این بازی نهایتا در سال 2018 با نام H1Z1 برای کامپیوترهای شخصی و کنسول‌های بازی عرضه گردید. اگرچه Greene در همان اوایل روند توسعه از تیم H1Z1 جدا شد تا به عنوان یک توسعه‌دهنده خلاق به شرکت کره‌ای Bluehole پیوسته و بازی Battle Royale مورد نظر خود را در این شرکت خلق نماید. بر اساس نام مستعار Greene عنوان PlayerUnknown’s Battlegrounds – که به اختصار PUBG (تلفظ پاب جی) خوانده می‌شود – برای این بازی انتخاب شد. این بازی در سال 2017 به صورت early access در اختیار کاربران کامپیوترهای شخصی قرار گرفت و با استقبال خوب علاقه‌مندان 20 میلیون نسخه از آن تا پایان همان سال به فروش رسید. این بازی در سال 2017 جوایز مختلفی از جمله عنوان بهترین بازی چندنفره The Game Awards 2017 را از آن خود نمود. از آن زمان تا کنون PUBG به عنوان سمبل و سردمدار بازی‌های سبک Battle Royale شناخته می‌شود. البته در سال 2017 شرکت Epic نیز بازی Fortnite را به همان سبک اما با گرافیک کارتون‌گونه و سبک بازی تفننی‌تر برای کامپیوترهای شخصی و کنسول‌های بازی عرضه نمود تا طیف وسیع‌تری از کاربران را مجذوب آن نماید.

Battle Royale Games Overview

اغلب بازی‌های Battle Royale امروزی همچون PUBG و Fortnite از یک جزیره مجازی به عنوان منطقه‌ای محصور برای انجام بازی استفاده می‌کنند. جزیره‌ای که به طور معمول از مناطق مسکونی، صنعتی، نظامی یا زراعی مختلفی تشکیل یافته است. در ابتدای بازی تمام بازیکنان درون یک هواپیما بر فراز منطقه بازی به پرواز درآمده و می‌توانند بر اساس موقعیت فرود مورد نظرشان، در هر لحظه با فشردن یک دکمه از هواپیما به بیرون پریده و پس از چند ثانیه سقوط آزاد با باز کردن چتر در آن منطقه فرود آیند. بازیکنان به محض فرود برای یافتن سلاح و دیگر وسایل مورد نیاز برای زنده ماندن به جست‌و‌جو می‌پردازند. تجهیزات و غنایم موجود در این گونه بازی‌ها معمولا عبارتند از: انواع سلاح‌های سرد و گرم، لوازم جانبی سلاح‌ها، کوله‌پشتی، انواع وسایل دفاعی همچون جلیقه ضد گلوله و کلاه‌خود، دارو و کمک‌های اولیه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، لباس و وسایل نقلیه مختلف. هر بازیکن ظرفیت و توانایی حمل مشخصی برای تجهیزات جمع‌آوری شده دارد. البته در برخی بازی‌ها همچون PUBG این ظرفیت با پیدا کردن کوله‌پشتی‌های بزرگ‌تر تا حدودی قابل افزایش است. هر چه از زمان بازی می‌گذرد بازیکنانی که زنده مانده‌اند تجهیزات بیش‌تری را به دست آورده و بنا به سلیقه شخصی، سبک بازی خود، کارایی تجهیزات و شرایط جاری بازی، تجهیزات مورد نظر خود را نگاه داشته و مابقی را به ناچار رها می‌کنند.

در بازی‌های Battle Royale برای جلوگیری از خسته‌کننده شدن و افزایش هیجان بازی، هر چند دقیقه محدوده امن برای حضور بازیکنان کوچک‌تر می‌شود. بازیکنانی که خارج از این محدوده قرار داشته باشند به دلایلی هم‌چون تشعشعات رادیو اکتیو، بمباران هوایی یا شرایط نامساعد جوی به تدریج آسیب دیده و در صورتی که به موقع وارد محدوده امن نشوند، کشته خواهند شد. بدین ترتیب با گذشت زمان بازی و کم شدن تعداد بازمانده‌ها، منطقه بازی کوچک‌ و کوچک‌تر می‌شود تا ریتم بازی حفظ شده و بازیکنان مجبور به تحرک و درگیر شدن با یک‌دیگر گردند. با رسیدن به دقایق پایانی هر بازی این منطقه بسیار کوچک شده و با قرار گرفتن بازیکنان در فاصله چند متری هم‌دیگر، هیجان به اوج خود می‌رسد. در نهایت شخص یا تیمی که با باقی ماندن در منطقه امن و کشتن دیگران عنوان آخرین بازمانده را به دست آورد، برنده بازی خواهد بود. بازی‌های Battle Royale معمولا به صورت انفرادی یا در قالب تیم‌های 2 یا 4 نفره قابل انجام است. اغلب بازی‌های این سبک امکانات و راهکارهای مختلفی را برای برقراری ارتباط بازیکنان در جریان بازی فراهم می‌آورند. اعضای یک تیم می‌توانند با علامت‌های ویژه، فرمان‌های کوتاه، چت متنی یا گفت‌وگوی صوتی با یک‌دیگر ارتباط برقرار نمایند. همین مساله جذابیت‌های این نوع بازی‌ها را در حالت تیمی دو چندان می‌کند. اعضای یک تیم قادر خواهند بود در ابتدای بازی برای انتخاب محل فرود خود به تبادل نظر پرداخته، مهمات و تجهیزات جمع‌آوری شده را به هم اطلاع داده و موارد مورد نیاز هم‌تیمی‌های خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند. آن‌ها می‌توانند در هنگام درگیری‌ها موقعیت نفرات دشمن را به اعضای تیم خود اطلاع داده، استراتژی مورد نظر برای حمله به دشمن یا دفاع در برابر آن‌ها را با یک‌دیگر هماهنگ نمایند.

یکی از تفاوت‌های جذاب بازی در حالت تیمی نسبت به حالت انفرادی آن است که هر کدام از اعضای تیم در زمانی که جان خود را از دست می‌دهند، در صورت زنده بودن هم‌تیمی‌هایش بلافاصله کشته نشده و در عوض به اصطلاح حالت “از پای درآمده” یا “Knocked Down” پیدا می‌کند. در این حالت چنان‌چه هم‌تیمی‌هایش به موقع خود را به وی برسانند، قادر خواهند بود ظرف مدت چند ثانیه جانی دوباره به او ببخشند. اما این کار نیازمند روحیه تیمی و فداکاری اعضای تیم برای نجات هم‌دیگر است. چرا که نجات هم‌تیمی در این شرایط با ریسک بالایی برای شخص زنده کننده همراه بوده و ممکن است دشمن از شخص ‌زمین ‌افتاده به عنوان طعمه‌ای برای کشتن هم‌تیمی‌هایش استفاده نماید. به خصوص که شخص نجات دهنده برای زنده نمودن هم‌تیمی خود ناچار است چند ثانیه اسلحه‌اش را کنار گذاشته و بی‌دفاع کنار او بنشیند.

هر دور بازی Battle Royale تجربه‌ای متفاوت را برای بازیکنان رقم می‌زند. این گونه بازی‌ها آزادی عمل قابل توجهی را برای بازیکنان فراهم می‌آورند. هر بازیکن می‌تواند بسته به سلیقه و شرایط خود، بازی را به شکلی متفاوت انجام دهد. از یک سو فرود آمدن در نواحی خلوت، استفاده نکردن از وسایل نقلیه پر سروصدا، استفاده از سلاح سرد یا قرار دادن صداخفه‌کن (silencer) روی اسلحه، مخفی شدن در خانه‌ها و جابجایی به صورت نشسته یا سینه‌خیز، یک بازی آرام و مخفیانه را به دنبال خواهد داشت که با یک استراتژی هوشمندانه می‌تواند به پیروزی منجر شود. از سوی دیگر هر بازیکن می‌تواند با فرود آمدن در شهرهای بزرگ و نواحی معروف، تحرک بالا، گردش در محدوده بازی با استفاده از وسایل نقلیه موتوری، هجوم به محل فرود جعبه‌های ویژه (Air Drop) و استفاده از اسلحه‌های اتوماتیک قدرتمند، یک بازی پرحادثه و پرهیجان را تجربه نماید. علاوه بر این، ماهیت نامنظم و تصادفی موارد مختلفی همچون مسیر عبور هواپیما، چگونگی توزیع آیتم‌ها در نواحی مختلف نقشه، بمباران‌های هوایی و موقعیت منطقه امن بازی، همگی بر تنوع روند بازی افزوده و بازیکنان را به تفکر، واکنش سریع و تغییر استراتژی وادار می‌کند.

درباره مهندس رضا نقاش زاده

دیدگاهتان را بنویسید

alldigi.ir